• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kader Sivri kimdir?

15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından sağ göğsünden ve kolundan vurulan Kader Sivri, tıbbi müdahalenin gecikmesi sonucu şehit düştü.

Kader Sivri

Kader Sivri, darbe girişimini öğrenince annesi ve eşi Yüksel Sivri’nin uyarılarına aldırış etmeden sokaklara çıktı. Yolda arkadaşlarıyla buluşan Sivri, Çengelköy Polis Karakolu önüne geldi.

Darbeciler karakol binasında birçok polis ve vatandaşı rehin almıştı. Sivri, rehineleri kurtarmak için uğraşırken cuntacı askerler vatandaşların üzerine ateş açtı. Darbecilerin attığı G3 mermisi Sivri’nin sağ göğsüne ve koluna isabet etti. Arkadaşları Sivri’yi kurtarmaya çalışırken tekrar ateş açıldı. Çatışma sonrası hastaneye götürülen Sivri, yol boyunca şehadet getirdi.

Kader Sivri, hastaneye vardığında doktorlar yerinde yoktu. Darbeci askerlerin işgal teşebbüsü nedeniyle yollar kapatılmış, doktorlar görev yerlerine ulaşamamıştı. Bu sebeple Sivri’ye tıbbi müdahale gecikti. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Sivri’nin yolda kalbi durdu ve kalp masajı yapıldı. Kalbi tekrar atmaya başladıysa da daha fazla yaşayamadı.

Şehidin naaşı Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Cenazesi ise 18 Temmuz Pazartesi günü defnedildi.

Aslen Rizeli olan Kader Sivri, bayram tatili sebebiyle memleketine gitmişti. Pazartesi günü işbaşı yapacak olan Kader Sivri’nin ağabeyi Kadir Sivri, kardeşinin neden izni bitmeden İstanbul’a döndüğünü bilmediğini söyledi. Sivri, özel bir şirketin sigorta bölümünde şoförlük yapıyordu.

42 yaşında şehit olan Kader Sivri, evli ve 2 çocuk babasıydı. Şehidin ismi, İstanbul Üsküdar’da bulunan bir anaokulu ve ortaokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23