• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

John F. Kennedy kimdir?

John F. Kennedy Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. başkanıdır. 22 Kasım 1963 tarihinde uğradığı bir suikast sonucu hayatını kaybetmiştir.

John F. Kennedy

Tam adı John Fitzgerald Kennedy’dir. Kısaca JFK olarak anılır. John F. Kennedy, 29 Mayıs 1917 tarihinde ABD'nin Massachusetts eyaletinin Brooklyn bölgesinde doğdu. Babası Joseph P. Kennedy, annesi Rose Fitzgerald’dır. Robert Kennedy, (Ted) Edward Moore Kennedy, Joseph P. Kennedy Jr adında 3 erkek kardeşi ve 5 kız kardeşi vardır.

Harvard Koleji'nde öğrenim gördü. II. Dünya Savaşı sırasında askerliğini Patrol Torpedo gemisi komutanı olarak yaptı. 1946'da Massachusetts eyaleti Demokrat Parti’nin adayı olarak kongre üyeliğine seçildi. 1948 ve 1950 yıllarında yapılan seçimleri kazanarak Temsilciler Meclisi'nde üç dönem görev aldı. 1960 yılında Demokrat partinin başkan adayı oldu. Richard Nixon‘u seçimlerde yenerek 43 yaşında ABD’nin en genç başkanı oldu.

1961'de Fidel Castro‘yu devirmek amacıyla 1400 kadar Amerika yanlısı Kübalıyı CIA yardımıyla bölgeye çıkarttı. Domuzlar Körfezi Çıkartması olarak anılan bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı.

Küba’ya ayak basanların büyük bölümü öldürüldü ya da tutuklandı. Kennedy sonunda bir açıklama yaparak olayın tüm sorumluluğunu tek başına üstlenmek zorunda kaldı.

1962 yılında Amerikan U2 casus uçakları Küba’da Sovyet yapımı orta menzilli balistik füzelerin (atom bombası) varlığını saptadılar. Bu durum Amerika ve Sovyetler Birliği’ni (SSCB) tarihin en büyük nükleer savaş tehlikesinin eşiğine getirdi. Uzun süren bir gerginlik sonrasında Kennedy ve SSCB'nin Başbakanı Nikita Kruşçev anlaşmaya vardılar. Sovyetler Birliği'nin füzelerini Küba’dan geri çekmesine karşılık, Amerika da kendi füzelerini Türkiye’den geri çekme güvencesi verdi.

22 Kasım 1963 tarihinde Amerika’nın Dallas şehrine yaptığı bir ziyaret sırasında John F. Kennedy bir suikast sonucu öldürüldü. Aynı gün içinde Lee Harvey Oswald suikast suçundan tutuklandı. Fakat iki gün sonra Oswald’ın kendisi de Jack Ruby isimli bir kişi tarafından Dallas polis karakolunun bodrum katında vurularak öldürüldü.

Kennedy’nin neden, niçin ve kimler tarafından ölürüldüğü hala bir sır olarak durmaya devam ediyor. Bu konuda söylenmiş ve yazılmış onlarca komplo teorileri bulunuyor.

Söz konusu suikast Zapruder adlı bir kişi tarafından 8 mm’lik Bell&Howell kamerası ile görüntülendi. Bütün soruşturmaların ana inceleme dayanağı bu görüntüler oldu. Suikastta İtalyan yapımı olan Manlicher Carcano dürbünlü tüfeğin kullanıldığı açıklandı. Kennedy üstü açık araba ile halkı selamlarken ilk kurşun ensesinin altından girip kravat düğümünden çıkmış ikinci mermi Dallas Valisi Connaly’i sırtından ağır yaralamış üçüncü ve ölümcül darbe Kennedy’nin kafasının üst bölümünü parçalamıştır. İlk atış ile son atış arasında yaklaşık 5,6 saniye bulunmaktadır.

Özel hayatı

John F. Kennedy, 1953 yılında Jacqueline (Lee Bouvier) Kennedy ile evlendi. Bu evlilikten Caroline Kennedy, John F. Kennedy Jr., Patrick Bouvier Kennedy ve Arabella Kennedy adında 4 çocuğu oldu.

Kennedy’lerin akıbetleri

1944: John F. Kennedy’nin (JFK) ağabeyi Josephy Kennedy Jr. İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetti.

1948: Ailenin en büyüğü ve JFK’nin ablası olan Kathleen Cavendish, Fransa gezisi sırasında uçak kazasında öldü.

1963: JFK, uğradığı suikastte öldü.

1968: JFK’nin en küçük kardeşi Robert Kennedy, ABD başkanlığı için yürüttüğü seçim kampanyası sırasında suikaste kurban gitti.

1984: Robert Kennedy’nin oğlu David, aşırı doz uyuşturucu nedeniyle öldü.

1997: Robert Kennedy’nin oğlu Michael Kennedy 39 yaşında kar tatili sırasında Amerikan futbolu oynarken kaza sonucu öldü.

1999: JFK’nin oğlu John Kennedy Jr. uçağının gece yarısı okyanusa çakılması sonucu eşiyle birlikte öldü.

Kennedy kardeşlerden yalnızca (Ted) Edward Moore Kennedy, doğal yollardan hayatını kaybetti. 25 Ağustos 2009 tarihinde kanser nedeniyle ölmüştür.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23