• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

John Cabot kimdir?

Araştırma ve gezileriyle İngilizlerin Kanada üzerindeki hak iddialarına zemin hazırlayan John Cabot, Kral VII. Henry'nin desteğiyle 1498 yılında sefere çıkmıştır.

John Cabot

Asıl adı Giovanni Caboto’dur. John Cabot, 1450 yılında Cenova'da doğmuştur. 1461 yılında Venedik’e gitti. Burada ticaretle uğraşmaya başladı. Daha sonra Akdeniz kıyılarına yolculuk yaptı ve Mekke’ye gitti. Bu dönemde denizcilik bilgisini geliştirdi.

1484’te ailesiyle birlikte Londra’ya gitti. Batı’ya doğru yolculuk yapıldığında Asya’ya ulaşılabileceğini düşünüyordu. Bu projesine destek sağlamak amacıyla 1490’ların başında Ispanya’ya gitti. 1495’te yeniden İngiltere’ye döndü. 1496’da Kral VII. Henry, Cabot’a bilinmeyen yerleri araştırması için gezilere çıkma yetkisi verdi. Cabot yolculukta elde ettiği malları Bristol’e getirebilecek ve burada bu malların ticareti onun tekelinde olacaktı. Columbus'un İspanya adına gerçekleştirdiği keşifler Bristollü tüccarları Cabot’u desteklemeye yöneltmişti.

1496 yılında Cabot, Bristol’den tek bir gemiyle yola çıktı. Ancak kötü hava şartları ve yiyecek sıkıntısı nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. 1497’de yanında 18 kişiyle birlikte yeniden Bristol’den yola çıktı. Bir süre İrlanda boyunca ilerleyen Cabot daha sonra batıya yöneldi ve Kuzey Amerika sahillerine vardı. Karaya çıktığı yerin neresi olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Newfoundland ya da Cape Race olduğu sanılmaktadır. Cabot bu topraklara İngiliz kralı adına el koydu. Daha sonra Nova Scotia ile Newfoundland’ın kuzey ucu arasında kalan bölgede yolculuğunu sürdürdü.

Asya’nın kuzeydoğu sahiline ulaşmış olduğunu sanan Cabot, 6 Ağustos 1497 tarihinde Bristol’e döndü. Keşfettiği yerlerdeki toprağın çok verimli, iklimin de ılıman olduğunu açıkladı. Yeni yapacağı yolculukta eski vardığı yerden batıya doğru giderek Japonya’ya ulaşacağını düşündü.

1498’de kraldan yeni bir yolculuk için yetki alan Cabot 5 gemi ve 200 kişiyle Bristol’den ayrıldı. Gemilerden biri kaza geçirince İrlanda sahillerinde demirledi. Öteki gemiler kuzey İskoçya bölgesi boyunca batıya doğru yola devam ettiler. Bundan sonrası için kesin bir bilgi yoktur. Cabot’un yeniden Amerika’ya ulaştığı, güney sahilleri boyunca yoluna devam ettiği ve sonra İngiltere’ye döndüğü sanılmaktadır. Ancak diğer bir iddiaya göre Cabot’un gemisi yolculuk sırasında kaybolmuştur. Ölüm yeri bilinmemektedir. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23