• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Johann Sebastian Bach kimdir?

Klasik batı müziğinin en büyük bestecilerinden birisi olan Alman müzisyen Johann Sebastian Bach kimdir?

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach, 21 Mart 1685 tarihinde Almanya'da dünyaya geldi. 

Bach sülalesi, yüzyıllar süren bir sülaledir ve hemen hemen her bireyi müzisyendir. Bach ailesi, 16. ve 17. yüzyıllar boyunca ailenin doğan her ferdini müzisyen olarak yetiştirdi ve eğitti. Dededen toruna her birey birbirine müzikle bağlanmıştır.

Henüz 9 yaşında annesini, bundan bir sene sonra da babasını kaybeden Bach, hayatının en sıkıntılı dönemlerini daha çocuk yaşlarda yaşamaya başladı. 

Bu ani ölümlerle sarsılmasının yanı sıra, org çalan ağabeyinin yanında kendini geliştirmeye başladı. 

Bach, Mattehaus Kilisesi'ne soprano olarak girdiğinde daha 15 yaşındaydı. O sırada besteci Georg Böhm Lüneburg’da Johannes Kilisesi'nin orgculuğunu yapıyordu. Bach bu ustadan çok faydalandı. Bach’ın org için yazdığı ilk eserlerde Böhm’ün etkileri fark edilir. 

Bir süre sonra Armstad'ta org çalmaya başlayan Bach, daha ciddi, daha fazla para kazanabileceği, daha profesyonel bir iş istiyordu. Bir zaman sonra aradığını Mühlhausen’de buldu. Bugün mevcut olan eserlerinden birkaçını bu dönemde yapmasına karşın, burada yaptığı bestelerin büyük bir kısmı günümüze ulaşmamıştır. 

Bach, hayatı boyunca 1000'in üzerinde beste yaptı. Ancak Günümüze ulaşan eserleri, ikinci evliliğinden olan Carl Phillip Emanuel’in arşivine aldıklarıyla sınırlı kaldı. 

Bir süre sonra Leipzig’e dönen Bach’ın gittikçe artan hastalıkları kendisini ve yakınlarını endişelendirmeye başladı. 

Yoğun çalışması ve özellikle nota kopyalaması sırasında yorulan gözleri, yıllar geçtikçe göremez hale geldi. 1749 senesinde gözlerinden bir ameliyat geçirdi ve ameliyat sonrasında mevcut durum daha da kötüleşerek gözlerini tamamen kaybetti. 

Görme yetisini kaybetse de inancından ve hırsından hiçbir şey kaybetmeyen Bach, çalışmalarına aynen devam etti. 

Bu dönem en önemli çalışmalarından biri damadı ve çömezi Altnikol’a yazdırdığı Son Koral’idir. Bu koral “En büyük sıkıntılara düştüğümüzde” sözleri ile başlıyordu. Bach, ölümünün yaklaştığını hissedince o koralin başına “Tanrım işte katına çıktım” cümlesini de ekletmiştir.

Ölümünden on gün evvel gözleri yeniden görmeye başlasa da, artık bir eser verebilecel halde değildi.

Johann Sebastian Bach, 28 Temmuz 1750 tarihinde, akşam saat 8:45'te yüksek bir ateşin ardından inme inmesi ve inmeye karşı yapılan sağaltım tedavisinin sonuçsuz kalmasının ardından hayata gözlerini yumdu. 

 

SÖZLERİ 

Çalışkan olmakla yükümlüyüm ben. Eşit derecede çalışkan olan herkes, eşit derecede başarı kazanır.

Günde üç defa kahve içmezsem, kızarmış et gibi büzüşürüm.

Tüm müzik enstürmanlarını çalmak kolay. Tek yapmanız gereken doğru zamanda doğru tuşa dokunmak. Gerisini enstürman halleder.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23