• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Jocelyn Bell Burnell kimdir?

Bilim insanı Jocelyn Bell Burnell kimdir?

Jocelyn Bell Burnell

Susan Jocelyn Bell, 15 Temmuz 1943 yılında Belfast, Kuzey İrlanda’da hayata gözlerini açtı. Babası mimar ve hevesli bir okuyucuydu. Kitaplarıyla Jocelyn’e astronomi dünyasını tanıttı. Ailesi ve Belfast’daki evinin yakınında bulunan Armagh Gözlemevi personeli, astronomi alanındaki ilgisini artırdı. Jocelyn Bell’in ailesi, kadınları eğitmeye kesinlikle çok inandı. İngiliz okullarında yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler için gereken sınavı başarıyla bitirince, eğitimine devam etmek için yatılı bir okula gönderdiler.

1965 senesinde Jocelyn Bell, B.S. Glasgow Üniversitesi’nden fizik diplomasını aldı. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi’nde doktora çalışmasına başladı. Antony Hewish başkanlığındaki Cambridge’de mezun olan bir öğrenciyken Jocelyn Bell pulsarları keşfetti.

Bell’in Cambridge’deki ilk iki yılı, kuvarsları izlemek için kullanılacak olan 81.5 megahertz’lik teleskopun yapımına yardım ederek geçti. Teleskop 1967 yılında faaliyete geçti. Jocelyn Bell’in görevi teleskopun çalıştırılması ve her dört günde bir teleskop tarafından üretilen 120 metreyi aşan grafik kağıdının analiz edilmesi işiydi. Birkaç hafta analizden sonra Bell, grafik kağıdı üzerinde olağandışı işaretler fark etti. Bu işaretler, kuazar olamayacak kadar hızlı ve düzenliydi. Kaynağın sinyali 121.8 metre grafik kağıdının sadece 2.5 santimetresini almasına rağmen, Jocelyn Bell tarafından önemsendi. Bir pulsarın ilk kanıtıydı.

1968 Şubat’ında Nature dergisinde Jocelyn Bell tarafından yapılan keşif haberleri yayınlandı. Dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler tarafından yapılan daha ileri çalışmalar, sinyallerin hızla dönen nötron yıldızlarından geldiğini tespit etti. Jocelyn Bell tarafından ilk fark edilen bu cisimler pulsar olarak adlandırıldı. Pulsar terimi titreşen radyo yıldızının veya hızla titreyen radyo kaynaklarının kısaltmasıdır.

Jocelyn Bell Cambridge Üniversitesi’nden radyo astronomisinde 1968’de doktorasını aldı. Aynı yıl evlendi ve adını Burnell olarak değiştirdi. 1968’de Cambridge’i terk ettikten sonra, Dr. Bell Burnell elektromanyetik spektrumun neredeyse tüm bölgelerinde gökyüzünü inceledi. Bilime yaptığı katkılardan dolayı pek çok ödül aldı.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23