• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İlhan Cavcav kimdir?

Türk iş adamı ve Gençlerbirliği Spor Kulübü 22. Başkanı İlhan Cavcav kimdir?

İlhan Cavcav

İlhan Cavcav, 4 Ekim 1935 tarihinde Hamamönü, Ankara'da dünyaya geldi. 

Cavcav'ın çocukluğu Mamak'ın Boğaziçi Mahallesi'nde geçti.

İlköğrenimini Ankara 10. Yıl İlkokulu'nda tamamlayan Cavcav, öğrencilik yılları boyunca bir yandan da babasının işlettiği değirmende çalıştı.

İlkokuldan sonra Gençlerbirliği'nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi'nde tahsiline devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri sebebiyle ortaokuldan sonra tahsiline son verip, 14 yaşında aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı. 

 

Futbolculuk Kariyeri

Ailesinde profesyonel futbolcular bulunan İlhan Cavcav, henüz 16 yaşındayken Maskespor'da forma giymeye başladı. 

19 yaşında PTT'de oynarken profesyonel sözleşme teklifi alan Cavcav, fabrika işleri nedeniyle amatör kümede kalmayı tercih etti. 

Sonraları Bahçeli Gençlik Spor'da oynamaya başladı. Burada eski takımı PTT'ye karşı "duygusal yaklaşacağı" korkusuyla oynatılmayan Cavcav, bu olaydan sonra futbolu bıraktı.

 

İş Yaşamı

Futbolu bıraktığı 1950'li yıllardan, 1970'lere kadar yoğun bir iş temposu olan Cavcav, 1960 senesinde aile şirketinden ayrıldı ve kendi başına ticarete atıldı. 

1967 senesinde, Ankara Un Sanayi'nin bulunduğu arsayı satın alan İlhan Cavcav, ölümüne kadar başında olacağı un fabrikasını kurdu. 

Fabrikası faal duruma geldikten sonra, Ankara'nın en büyük sanayicilerinden biri oldu.

1977 senesinde Gençlerbirliği kulübünün yönetim kuruluna giren Cavcav, kısa süre sonra kulübün başkanı oldu. 

Bir ara yöneticilerle anlaşmazlıklar yaşadığı için başkanlığa ara verse de, 1981 senesinde anlaşmazlıklar çözüldükten sonra tekrar başkan oldu ve irtihaline kadar kulübün başkanlığını yaptı.

 

Vefatı

2016 senesinin ikinci yarısında sağlık durumu bozulmaya başlayan İlhan Cavcav, kalp, böbrek ve akciğerindeki sorunlar sebebiyle Ocak ayının başlarında bir süre hastanede tedavi gördü. 

21 Ocak 2017 gecesinde evinde beyin kanaması geçiren İlhan Cavcav, yoğun bakıma alınsa da, 22 Ocak 2017 tarihinde hayatını kaybetti. 

 

Sözleri:

-38 senedir başkanlık yapıyorum. Bugün Türkiye'de maalesef 1-2 teknik adam dışında hepsini cebimden çıkartırım!

-Gençlerbirliğili doğmadım. Ben 10 yaşında futbola başlamış adamım. Benim amcam zamanında Galatasaray'da oynamış. İstanbul'da askerliğimi yaptım ve daima Galatasaray'ın maçlarına giderdim. Bir insanın Galatasaraylıyım demesi suç mu kardeşim?

-Sabri’ye en fazla 800 bin lira verirdim. Gerçek değeri bu. Bu 800 bin lirayı da üç taksitte öderdim. (Sabri Sarıoğlu hakkında)

-Evdekiler, çocuklarım, doktorlarım herkes gitmemem için telkinde bulundu ama yapamıyorum. Takımın yanında olmak onlara destek vermek istiyorum. Benim orada olmamın, beni tribünde görmelerinin onlara moral vereceğini düşünüyorum. Galip gelince de zaten mutluluktan her şeyi unutuyorum.

-Dört tane hoca değiştirdim, beşinci hoca geliyor. Gerekirse 17 tane hoca değiştiririm. Takımımın menfaati için. Bana görevini yapan adam gelecek başımın tacıdır.

-Stumpf bir gün bana "Bütün futbolcular kısa boylu" dedi. "Ne yapacağız. Boylarını mı uzatacağım ne yapacağım yani" dedim. Transfer dönemi de değil ki ben sana 1.85 boyunda adamlar bulayım. Onunla da öyle ayrıldık.

-Maçlara sakalla çıkma yasağı getirilmeli! Yahu arkadaş burası imam hatip okulu mu?

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23