• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hayyam Garipoğlu kimdir?

Türk iş adamı Hayyam Garipoğlu, 1954 senesinde Adana'nın Ceyhan ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Hayyam Garipoğlu

Cezayir asıllı olduğunu beyan eden Hayyam Garipoğlu’nun iş hayatı, babası Kasım Garipoğlu’nun eski bir fabrika satın almasıyla başlamıştır. 1978 senesinde Hayyam Garipoğlu ve kardeşi Nida Garipoğlu birlikte Almanya’ya giderek, babalarının onlara gönderdiği tekstil ürünlerini pazarlamaya başlamışlardır. Ayrıca Hayyam Garipoğlu Almanya’da kimya bölümünde okumaya başlamış ancak iş hayatı nedeniyle okulu yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Daha sonra Liverpool Pamuk Borsası’nda bir süre iş yapan Hayyam Garipoğlu’nun, ailesi bu yıllarda Amasya ilinde iplik ve dokuma fabrikası, Lüleburgaz’da tekstil ve hidrojen peroksit fabrikası ile polivinil fabrikası olmak üzere 28 adet fabrikanın sahibiydi. Ayrıca Adana’da İpeks Tekstil isimli şirketin sahibi olan Hayyam Garipoğlu, 1976 senesinde Halil Bezmen’e ait olan Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamulleri A.Ş.’ni 35 milyon dolar karşılığında satın almıştır.

Toros Biracılık şirketini kuran Hayyam Garipoğlu, Alman bira üretim teknolojisi ile Marmara Bira isimli biraları üretmiş, ancak şirket pazarda tutunamadığından dolayı şirketi Efes Pilsen’in sahibi olan Anadolu Grubu’na satmıştır.

Bu yıllarda satışa çıkarılan Sümerbank’ı 103.5 milyon dolara satın alan Garipoğlu, POAŞ’ın özelleştirilmesi ihalesinde 1.6 milyar dolar vererek, ihaledeki en yüksek teklifi yapmıştır.

Bu sırada işlenen Nesim Maliki cinayetinde, üzerinde şüphe bulunduğundan dolayı gözaltına alınmıştır. Nesim Maliki’nin amacı yeni bir bankaya sahip olmaktı. Bu nedenle Hayyam Garipoğlu ile ortak olmak istedi. Bu görüşmeler sırasında Nesim Maliki 28 Kasım 1995 tarihinde, Bursa’daki Özdilek Tesisleri önünde, trafik ışıklarında düzenlenen saldırı sonucu öldürülmüştür. Hayyam Garipoğlu’nun Nesim Maliki ile iş ilişkisi olduğu için şüpheli görülmüştür.

SÜMERBANK DAVASI

Sümerbank’ın eski sahibi olan Garipoğlu ve 17 yöneticisi hakkında 248 trilyon 569 milyar lirayı zimmetine geçirdikleri iddiası ile dava görülmüştür. Davada, Nesim Maliki ile Hayyam Garipoğlu arasında yapılan alışverişin kayda geçmediği belirtilmiştir. 1 Nisan 2002 tarihinde, yargılandığı bu davadan dolayı 18 ay kaldığı cezaevinden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Daha sonra Hayyam Garipoğlu hakkında çıkartılan kırmızı bülten ile dünya genelinde arama kararıyla aranmış ve 2013 senesinin Aralık ayında bu suçtan 6 yıl 5 ay 23 gün hapis cezasına çarptırılmıştır.

MÜNEVVER KARABULUT CİNAYETİ

1991 doğumlu Münevver Karabulut, 3 Mart 2009 tarihinde öldürülmüştü. Cinayeti işleyen Cem Garipoğlu, cinayetten 197 gün sonra teslim olmuştu. Cem Garipoğlu’nun amcası olan Hayyam Garipoğlu da “Suçluyu Kayırmak” suçundan dolayı tutuklandı. Cem’in babası Nida Garipoğlu’nun beraat ettiği davada Cem Garipoğlu 24 yıl, annesi Makbule Garipoğlu ve amcası Hayyam Garipoğlu ise üçer yıl mahkumiyet almıştır. Cezalar Yargıtay tarafından onanmıştır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23