• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Harun Kolçak kimdir?

Pop sanatçısı Harun Kolçak kimdir?

Harun Kolçak

Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. 

Saint Benoit'de eğitim gördüğü zamanlarda müziğe olan ilgisi git gide artan Kolçak, babası Eşref Kolçak ile konuşarak okulu bıraktı ve profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başladı.

İlk profesyonel çalışmalarına Erkin Koray'ın yanında başlayan Kolçak, Koray'ın "Tutkusu" isimli albümünde bas gitar çaldı.

1978 senesinde Silahlıpoda Ritm 68 Orkestrası'na bas gitarist olarak katılan Kolçak, askere gittiği için çalışmalarına bir süre ara verdi. Vatanî görevini tamamladıktan sonra caz müziğe yöneldi. 

Bu dönemde Onno Tunç'tan orkestrasına katılması için teklif alan Kolçak, 7 sene boyunca aralıksız Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yaptı.

İlk şahsî albümünü 1991 senesinde çıkardı ve bu albümle ülke genelinde tanınan biri oldu. "Beni Affet" albümü ile caz müzikten uzaklaşarak pop müziğe yöneldi. 

2000'li yıllarda eskisi kadar aktif olamayan Harun Kolçak, 2010 senesinde bir süredir prostat kanseri ile mücadele ettiğini açıkladı. Hastalığı nedeniyle 2014 senesinde bir ameliyat geçirdi. Bir dönem hastalığı yense de, 22 Haziran 2016 tarihinde yeniden nüksetti. 

19 Temmuz 2017 akşamı tedavi gördüğü Maslak Acıbadem Hastanesi'nde 62 yaşında hayatını kaybetti. 

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan aile mezarlığında medfundur. 

 

Sözleri:

-Dünyada, öleceğini bilerek yaşayan tek varlık insan. Bunu ötelemeyi de beceriyor insan. Hastalıkla, bu gerçekle yüz yüze geliyorsunuz. Bazı şeylerle yüzleşmek durumunda kalıyorsunuz. İki seçeneğim vardı: Ya acıya katılıp, kendimi yok etmek; ya da yaşama dört elle sarılmaktı. Ben, içimdeki “Tanrısal” güce sarılıp, sonuna kadar yaşamayı seçtim.

-Elimde Göktürk alfabesine göre ismim, anne yazan bir dövme ve Türk bayrağı var. Bana estetik geliyor. Dövmelerimden memnunum sildirmeyi düşünmem.

-Gönlümde yatan müzik rock’tır. Rock müzik, tabuları yıkar.

-Her türlü rock müziği dinliyorum.

-Kim ne derse desin bu dünyadan güzel izler bırakarak gideceğimi düşünüyorum.

-Müzikle iletişim kurmayı seviyorum. Müziğin dili kuvvetli ve evrenseldir.

-Müzik sayesinde; duygular, düşünceler, pencereler farklı olsa da, herkes aynı frekansı bir yerde yakalıyor ve bir bütünlük oluşuyor.

-Onno beni orkestrasına aldığında hayatımda yeni bir kulvar açıldı.

-Onno’nun hayatını kaybetmesinden sonra pop müziğindeki çıta düştü. Onno yaşıyor, Atilla Özdemiroğlu ve Garo Mafyan gibi isimler de piyasadan çekilmemiş olsaydı pop müziğinde bu denli fast food şarkılar yapılmaz, dezenformasyon yaşanmazdı.

-Ölüm, biz insanların hep ötelediği, halı altına attığı bir şey. Ancak doktora gittiğinizde tasdikli kâğıdı size gösterdiğinde şap gibi kalıyorsunuz.

-Tanıdıklarım, hüzün kadar neşeli biri olduğumu bilir. İkisini bir arada severim.

-Yapı olarak yalan söylemeyi beceremeyen, dinsel öğretilerde de vurgulandığı gibi kul hakkı yemeyen, elimden geldiğince bütün canlılara yardım etmeye çalışan biriyim. Bu, inancımdan değil, kendi yapımdan kaynaklanıyor. Bu şekilde yaşıyorum.

 

Albümleri:

Beni Affet (1991)

En Büyük Aşk (1993)

Yanımda Kal (1995)

Teslim Oldum (1998)

Yaşasın (2000)

Müzisyen (2006)

Yeniden Doğuyorum (2012)

Çeyrek Asır (2016)

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23