• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu kimdir?

Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Demokratik Parti'nin kurulmasında büyük rol oynamıştır. Fakat basın özgürlüğü konusunda Menderes'le ters düşerek DP'den ihraç edilmiştir.

Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu

Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu 1900 yılında Manisa'da doğdu. İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu'ndan mezun oldu. Gençlik yıllarında Dergah dergisinde yazılar yazdı. Daha sonra Son Telgraf gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. Bu dönemde Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası lehine bir yazı yazdığı gerekçesiyle İstiklal Mahkemelerinde yargılandı. Basına yönelik yapılan baskıya tepki gösteren Karaosmanoğlu, yayın hayatına son vererek Manisa'ya yerleşti. Bir süre sonra siyasete atılarak Demokratik Parti'nin kurulmasında büyük rol oynadı.

Adnan Menderes hükümetinde de devlet bakanı oldu. Ayrıca Marshall Planı'nın akışını da organize etti. Bunun yanında içişleri bakanlığı da yaptı. Basın özgürlüğü konusunda Menderes'le ters düştü ve DP'den ihraç edildi. Parti'den ayrılmasının ardından arkadaşlarıyla birlikte Hürriyet Partisi'ni kurarak genel başkanlık makamına getirildi. Fenzi Lütfi Karaosmanoğlu, 22 Ekim 1978 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23