• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fehim Paşa kimdir?

Fehim Paşa kimdir?

Fehim Paşa

Fehim Paşa, Ulu Hakan’ın sütkardeşi ve çocukluk arkadaşı olan Esvapçıbaşı İsmet Bey'in oğludur. 1873 senesinde İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Tarihte Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ın yaveri ve baş hafiyesi olan Fehim Paşa karakteri, günümüzde yayınlanan ve Sultan Abdülhamid’in hayatını konu alan dizi ekibine yeni katılan Erkan Avcı tarafından canlandırılıyor.

Fehim Paşa, Sultan Abdülhamid’in yaveri ve baş hafiyesi olarak sokakların emniyetinden sorumlu, milletin namusunu koruyan, devletini seven külhanbeylerini himaye eden, haksızlığın karşısında, yoldan çıkanı yola getiren, kimsesizlerin babası ve devleti ilgilendiren bütün önemli gelişmelerden sorumluydu. Özgüvenli ve nüfuzlu oluşunun yanında karakteriyle de dikkatleri üzerinde yoğunlaştıran Fehim Paşa, 1908'de Bursa Yenişehir'de hayatını kaybetti.

Fehim Paşa hakkındaki iddialar

Fehim Paşa hakkında, Sultan II. Abdülhamid Han ve Osmanlı düşmanları tarafından ortaya atılan çeşitli iddialar var. Yine Abdülhamid düşmanlığının etkisiyle yazılan bazı romanlarda da Fehim Paşa hakkında, "Mafya, haraç kesen, kadın düşkünü" şeklinde suçlamalarda bulunulsa da iddiaların ne kadar doğru ya da iftira olduğu tartışmalara açık. Özellikle dönemin Abdülhamid karşıtlarını destekleyen devletlerin başında gelen Almanların Fehim Paşa'yı sürgün ettirmesi akıllara Hafiye Murat'a kurulan İngiliz kumpasını getiriyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23