• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fatih Satır kimdir?

Darbe girişiminin olduğunu arkadaşlarından öğrenen 26 yaşındaki Fatih Satır ablasının gönlünün olmamasına rağmen babasının ‘’Bırakın gitsin. Bu vatanı kim kurtaracak?” demesi üzerine Borsa İstanbul binasına giderek burada şehit düştü.

Fatih Satır

Fatih Satır arkadaşlarının gitme demesine rağmen ‘’Ben gidiyorum Memleketi bir avuç çapulcuya mı teslim edeceğiz '’dedi. Fatih’in ablasının darbe yapıldığını söylemesi üzerine, babasının “'Bir şehit de bizim evden çıksın” dedi. Babası şehitleri gördükçe ağlamasına rağmen ablasına ‘’Bırakın gitsin. Bu vatanı kim kurtaracak?” demesi üzerine Satır, Borsa İstanbul binasına gitti.

Fatih Satır’ı 01.43 sıralarında arayan babasına "Baba ölmek var, dönmek yok. Hakkını helal et. Şehit olmaktan geriye dönüş yok. Sizi çok seviyorum" dedi. 20 dakika sonra Fatih Satır’ın ağabeyi Osman Satır, “Baba kardeşimi vurmuşlar. Hastaneye götürmüşler” diyerek durumunu bildirdi.

Fatih Satır, 15 Temmuz gecesi darbecilere direndiği Borsa İstanbul binası önünde açılan ateşle şehit düştü. Satır’dan geriye, vurulduğu sırada üzerinde bulunan Türk bayrağı kaldı.

Türk Hava Kurumu’nda pilot olmak isteyen Satır, girdiği sınavı başarı ile geçmiş ve pilot olmak için mülakat sınavlarını bekliyordu.

“Kanlı bayrağı asla yıkatmam”

Büyük oğlu Osman'ın inşaat mühendisi, küçük oğlu Fatih'in ise bilgisayar mühendisi olduğunu ifade eden baba Satır, oğlunun çok cesur olduğunu, Fatih'i tarif edecek kelime bulamadığını söyledi. Satır, sözlerine şöyle devam etti: "İşte oğlumun kanlı bayrağı. Vurulurken göğsündeydi bu bayrak. Bakın insan niçin ölür? Bayrağı, vatanı, namusu için ölür. O vatanını, bayrağını, namusunu kurtarmak için gitti. Şehit edildi. Şehit oğlumun üzerindeki kanlı bayrağı asla yıkatmam."

“Oğlum bu vatana helal olsun”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile oğlunun cenaze töreninde telefonla görüştüğünü ifade eden Satır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan, kocaman bir yüreğe sahip. Halkı, milleti, vatanı ve bayrağı için canını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan o gece uçağına binip halkının arasına gelmedi mi? Milletini meydanlara çağırmadı mı? Onun inancı, samimiyeti olmasaydı, insanlar kendilerini tehlikeye atarlar mıydı? Ona 'diktatör' diyenlere yazıklar olsun. Bizleri sevgimiz birleştirdi. Oğlum bu vatana helal olsun. Benim kanım canım da feda olsun. Artık bu ülkede Fatih gibi vatan için can verecek binler var."

Şehit Fatih Satır’ın ismi, İstanbul Sarıyer’de bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23