• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erkan Yiğit kimdir?

15 Temmuz darbe girişimi tek yumurta ikizi Erkan ve Volkan Yiğit kardeşleri hayatlarında ilk kez birbirlerinden ayırdı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde darbecilere direnen Yiğit şehit düşerken ikizi Volkan Yiğit gazi oldu.

Erkan Yiğit

15 Temmuz gecesi darbe girişimini haber alan Yiğit kardeşler, birlikte işlettikleri marketi kapatıp Beştepe’deki Külliye'ye koştu. İkizinin şehadetini anlatan Gazi Volkan Yiğit, ilk bombanın tam sabah namazını kılmaya başladıkları anda atıldığını aktardı.

Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O bomba Külliye'nin demirlerine çarptı. Sabah 6:30'a doğru ise Jandarmanın bulunduğu yere bomba atıldı. Orada yaralanan çoktu. Tam oradakiler için yardım isterken ikizim, 'Volkan koş, ikinci uçak geliyor.' dedi. Arka arkaya koşuyorduk. O sırada ikinci patlama oldu. İkizimi şehit verdim, ben de gazi oldum.”

Koluna saplanan şarapnel parçası ile gazi olan Volkan Yiğit, ikizinin şehit oluşunun ardından günlerin çok zor geçtiğini ifade ederek, "Sabah kalkıyorsun, yüzünü yıkıyorsun aynaya baktığında onu görüyorsun karşında. Çünkü ben o idim, o da bendi. 35 senemiz hiç ayrılmadı. Aynı anda askere gittik, aynı anda nişanlandık, aynı anda evlendik, aynı anda çocuklarımız oldu. 35 yıldır aynı yerde çalışıyoruz, hiç ayrılmadık. Ta ki o uçağın attığı son bombayla bizi ayırmasına kadar" diye konuştu.

Aslen Ankaralı olan Şehit Erkan Yiğit, evli ve 12 yaşındaki Osman Beyazıt ve 5 yaşındaki Recep Tayyip’in babasıydı. Şehidin cenazesi Ankara Cimşit Mezarlığı’na defnedildi.

Şehit Erkan Yiğit’in ismi, Ankara Etimesgut’ta bir Anadolu imam hatip lisesine ve Tokat Reşadiye’de bir ortaokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23