• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emin Semsuğ kimdir?

Emin Semsuğ 1900 yılında, Suriye'nin Golan bölgesinin Mansure köyünde doğdu. Aslen Çerkes asıllıdır. Paris, Berlin, Prag, Varşova gibi önemli Avrupa şehirlerinde Kafkasya'lı göçmenler ile ilgili çalışmalarda bulunmuştur.

Emin Semsuğ

Çerkes asıllı bir aileden olan Emin Semsuğ 1900 yılında, Suriye'nin Golan bölgesinin Mansure köyünde doğdu. İlk öğrenimini burada Kuneytra kasabasında orta öğrenimini de Şam ile Beyrut'ta tamamladı. Daha sonra Fransa'ya giderek tahsiline burada devam etti. Bu dönemde Paris, Berlin, Prag, Varşova gibi önemli Avrupa şehirlerinde Kafkasya'lı göçmenler ile ilgili çalışmalarda bulundu. Kafkasya Dağlıları Halk Partisi'nde de görev aldı. Semsuğ Suriye'ye döndüğünde Kuneytra Belediye Başkanlığı'na aday oldu. Ayrıca bir Çerkes Okulu'nun açılmasında büyük rol oynayarak eğitime katkı sağladı. Bunun yanında Reyhaniye, Hışniye ve Adnaniye köylerinde bu kurumun şubelerinin açılması için faaliyetler yürüttü. Aynı zamanda Çerkesce-Fransızca-Arapça-Türkçe dillerinde yayın yapan Marg gazetesinde de yazılar yazdı. Emin Semsuğ 1952 yılında hayatını kaybetti.

 

ESERLERİ

Çerkes Alfabesi, Çerkes Şiirleri, Geçmişten Günümüze Kadar Çerkes Tarihi, Çerkeslerin Çar'lara Karşı Savaşları, Çerkes Tarihine Giriş.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23