• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emin Güner kimdir?

15 Temmuz darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara inen milyonlarca insandan biri olan 46 yaşındaki Ankaralı işadamı Emin Güner, AK Parti Genel Merkezi’nde giderek darbecilere karşı mücadele etti.

Emin Güner

Bir darbecinin elindeki tankı kontrol etmek için harekete geçen Emin Güner, 4 kilometre boyunca tanka asılı kaldığı halde direndi. Ancak darbeci askerin aracı hızlı hareket ettirmesi sonucunda boynu kırılarak şehit oldu.

4 yaşında bir kız babası olan Güner, evinin yakınındaki Ankara AK Parti Genel Merkezi'ne doğru harekete geçen tanklardan birinin paletleri arasına taşlar sokup, camına sprey boyalar sıkarak olay yerinden kaçırmayı başaran vatandaşların arasındaydı.

Diğer bir tank ise Emin Güner ve 5 kişi tarafından darbeci askerle birlikte alıkonuldu. Ancak tekrar tankın içine giren darbeci asker tankı hareket ettirince üzerindeki Emin Güner ve 5 kişi, tankla mücadele etmeye başladı. Bir iki vatansever hızla hareket eden tankın üzerinden tutunarak inmeyi başardı. Diğer vatandaş ise büyük cesaret örneği göstererek, tankı kontrol eden cuntacı askeri etkisiz hale getirmek için tankın içine girdi ve 3 yerinden kurşunlandı.

Tankın üzerinde tek başına kalan Güner, top kulesine tutunarak 4 kilometre kadar yol aldı. Tankı kullanan cuntacı askerin tankın topunu hızla çevirmesi ile başına aldığı darbe sonucu boynu kırılarak tankın üzerinden düşen Güner, olay yerinde saat 00.40 sıralarından şehit oldu.

Güner’in darbeci askerlere direnmek için meydanlara çıktığını bilen ve durumunu merak eden şehit eşi İlknur Güner, saat 01.42’de eşine mesaj attı ancak cevap alamadı. Eşinin şehit olmayı çok istediğini anlatan İlknur Güner, ''Bana hep bunun olabilecek en son nokta olduğunu söylüyordu. Eşimi şehit olduktan sonra rüyamda gördüm ve bana dünyada olmayan bir yer gösterdi. Güzel makamlarının olduğunu söyledi'' dedi.

Kızının babasına her zaman ''Kahraman babam'' dediğini anlatan Güner, ''Kızım bazen ağlıyor, babasının şehit olduğunu söylüyoruz. Soyut kavramları bilmediği için şehitliğin ne olduğunu anlatamıyoruz tabi. Babasının kahraman olduğunu söylüyoruz'' diye konuştu.

Güner, Ankara Karşıyaka Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. 46 yaşındaki Güner’in, 4 yaşında bir kızı vardı. ODTÜ Fizik bölümü mezunu olan Güner, Dijital Radyoloji Sistemleri Limited şirketinin sahibiydi.

Şehit Emin Güner’in ismi, Iğdır merkezinde bulunan bir imam hatip ortaokuluna verildi.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23