• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Elif Doğan Türkmen kimdir?

Elif Doğan Türkmen kimdir?

Elif Doğan Türkmen

Elif Doğan Türkmen 1962 yılının ocak ayında Adana'da gözlerini hayata açtı. İlk ,orta ve lise eğitimini Adana'da bitirdi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Türkmen, 1986 yılından beri Adana'da avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. 

Köklü bir sosyal demokrat geçmişe sahip olan Av. Türkmen,SODEP üyeliği,SHP İl Kadın Kolları'nın kurucu üyeliğinin yanı sıra CHP'nin ikinci kez kurulması ile birlikte CHP'ye geçerek CHP'de şuan görev yaptığı seçim ve hukuk komisyonu gibi bir çok komisyonda görev üstlenmiş, 1994-1999 seneleri arasında CHP Belediye üyeliği görevi yapmıştır. 

Türkmen,İŞKAD olarak "Geleceğin Lider Kadınları"projesi ile Avrupa Birliği hibe programından ilk kez fon kazanılmasında önemli rol sağladı.Türkiye'nin 81 ilinden genç kadınların katılacağı projeye bir çok dernek başvurmasına rağmen İŞKAD destek sağlanan ilk 4 dernek arasında yer aldı. 

Elif Doğan Türkmen, Adana Ticaret Odası'na bağlı ABİGEM'de geliştirdiği proje sayesinde Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 250 iş kadınına girişimcilik eğitimi verilmesini sağlayan başarılı bir projeye daha hayata geçirdi. "Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddet" konuları başta olmak üzüre uzun yıllardır kadın örgütlerinde aktif olarak çalışmalar yapan Elif Doğan Türkmen,Adana İş Kadınları (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı,Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu(TÜRKONFED) Kadın Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Adana İl üyeliği görevlerini devam ettirmektedir. 

Elif Doğan Türkmen,Adana'daki sivil toplum projelerine katkı vermek amacı ile,Adana Güç Birliği Vakfı'nda Genel Sekreterlik,Çukurova sanayi ve İş Dünyası Federasyonu'nda (ÇUKUROVA SİFED) Başkan Yardımcılığı, Adana Barosu ve Hukukçular Derneği'nde üyeliği bulunmaktadır. Ayrıca TÜRKONFED üst kurul delegesi ve istihdam kurulu üyesi olan Elif Doğan Türkmen,Adana Barosu Avrupa Birliği Komisyonu'nda üyeliği bulunmaktadır.

CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen'in 2 milyon iletişim faturası Meclis tarafından ödenmiş ve kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine Kemal Kılıçdaroğlu Elif Doğan Türkmen'in başkanlık divanından istifasını istemek zorunda kalmıştı. 

Torun Ahmet Türkmen ile hayatını devam ettiren Av. Elif Doğan Türkmen, Halen Hukuk Fakültesi'nde eğitim alan Anıl Türkmen'in annesidir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23