• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eleanor Roosevelt kimdir?

20. yüzyılın en etkin kişilerinden biri olan Eleanor Roosevelt kimdir?

Eleanor Roosevelt

Anne Eleanor Roosevelt, 11 Ekim 1984’te dünyaya geldi. Amcası Amerika Birleşik Devletleri’nin 26. Başkanı Theodore Roosevelt’dir.

Sekiz yaşındayken annesi, bir sonraki sene ise küçük kardeşi Elliott vefat etti. Bu ölümleri takip eden sene de alkolik olan babası hayata gözlerini yumdu. Bu genç yaşta yaşadığı travmaların izleri, hayat boyu depresyon krizleri şeklinde kendini göstererek onu takip etti.  

Ailesinin ölümünden sonra anneannesiyle yaşamaya başladı. 

Genç kızlığının ilk dönemlerinde, İngiltere’deki bir yatılı okula, Allenswood Academy’ye gönderildi. Okul müdiresi Marie Souvestre idi ve Eleanor’un eğitimi üstünde derin bir etkisi oldu. Eleanor bağımsız bir düşünür oldu ve çok ihtiyacı olduğu özgüveni burada kazandı. 

Buradaki yaşamı üç yıl sürdü. Buradan ayrıldığı sene Franklin Roosevelt ile tanıştı ve bir sonraki yıl nişanlandılar. Uzun bir nişan döneminden sonra, Franklin’in annesinin onları ayırmak için gösterdiği tüm çabaya rağmen Eleanor ve Franklin 17 Mart 1905 tarihinde, Eleanor 20 yaşındayken evlendi. 

1921 senesinde Franklin’e kalıcı olarak bacaklarını felç eden "polyo" teşhisi kondu. Annesi siyasetten ve kamusal yaşamdan çekilmesi gerektiğini söylerken, Eleanor siyasette kalması için ısrarcı oldu. Franklin karısını dinledi ve siyasi hayatına devam etti. Franklin, engelli durumuna rağmen, önce New York valisi, daha sonra da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı oldu.

Eleanor çoğunlukla kocasını destekleyen bir eş olurken, kendisi de siyaset konusunda tecrübe kazanıyordu. 

Kocasının desteğiyle, First Lady konumunu kendi kişiliği ve amaçları doğrultusunda tekrar tanımlayan Eleanor, aktivizmine, kamuoyuna seslenmeye devam etti. Hatta bir gazetede köşe yazısı bile yazdı.

Kocası Franklin'e çoğu zaman destek olsa da, her konuda hemfikir değillerdi. 

Eleanor yaşamı boyunca insan hakları için yılmadan mücadele etti. 1945 sensinde Franklin Roosvelt öldükten sonra, bir sonraki ABD Başkanı Harry Truman onu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na delege olarak atadı.

1946 senesinde BM İnsan Hakları Komisyonu’nun ilk başkanı oldu. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yazımında oldukça etkin bir rol üstlendi. Birçok akademisyene göre bu, Eleanor'un en büyük başarısıdır.

20. yüzyılın en etkin kişilerinden biri olan Eleanor Roosevelt hayatını kaybettiği 7 Kasım 1962 tarihine kadar çalıştığı Kadın Statüsü Başkanlık Komisyonu’nda başkan olarak görev yaptı.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23