• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Davut Karaçam kimdir?

15 Temmuz gecesi yatsı namazından geldikten sonra televizyondan gelişmeleri takip eden Davut Karaçam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine sokaklara çıktı.

Davut Karaçam

Babasının dışarıya çıkarken önce yakınlarına haber vererek meydanlara gitmeye çağırdığını söyleyen Ali Karaçam, o akşamı şöyle anlattı: "Annem, 'Oğlum, baban çıkıyor' dedi. Ben de hemen babamın peşinden gittim. Konvoy halinde çıktık. Araçlar, nereye gidiyorsa oraya doğru gittik” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı’na gelen Davut Karaçam, yola hizalanan tanklar yüzünden oğlu ile birlikte yürüyerek devam etti. Jetlerin sürekli alçak uçuş yaptığı sırada ilk ateşin açıldığını söyleyen Ali Karaçam, olay anını şu şekilde anlattı:

''Araçlar, tankların önüne hizalanmıştı. O esnada, en arka taraftan ateş açıldı ilk olarak. Daha sonra tankın üzerinden komple halkın üzerine ateş açıldı. O sırada babamla yan yanaydım. Babam, vuruldu ve yere düştü. Öndeki tanktan açılan ateş sonucunda vuruldu. Babamın dışında, o sırada birçok kişi şehit oldu.''

Karaçam’ın vurulduğu anda tankların araçları ezerek halkın üzerine gelmeye başlamasıyla 25 yaşındaki oğlu kelime-i şehadet getirmeye çalışan babasını kenara çekti. Oğlu tarafından yoldan geçen bir araca bindirerek hastaneye kaldırılan Karaçam’a yol boyunca kalp masajı yapıldı. Yaralı olarak hastaneye götürülen Davut Karaçam, gece 03.00 sıralarında şehit oldu.

Davut Karaçam'ın eşi Semra Karaçam, olası bir tehdit karşısında her zaman devlete sahip çıkacaklarını dile getirerek, "Eşimi kaybettim ama bugün olsa, yine eşime karşı çıkmazdım. Engel olmam, aynen gönderirim, kendim bile giderim. Zaten, o gün de eşimle birlikte gidecektim. Başkasının arabasıyla gittikleri için ben gidemedim" diye konuştu.

Karaçam, 51 yaşında branda ve tente satan bir esnaftı. Aslen Ankaralı olan şehidin 22 ve 25 yaşlarında 2 erkek çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimine direndiği sırada Genelkurmay Başkanlığı’nda şehit düşen Davut Karaçam, 17 Temmuz’da Ankara’da defnedildi.

Şehidin ismi, Muş’ta bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23