• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Chris Martin kimdir?

Müzisyen Chris Martin kimdir?

Chris Martin

Chris Martin, 2 Mart 1977'de İngiltere'nin Doğu Sussex bölgesindeki Devon’da, dünyaya geldi. Asıl adı Christopher Anthony John Martin’dir. 5 kardeşin en büyüğüydü. Zamanında Jeremy Irons’ın da eğitim görmüş olduğu Sherbourne School’dan mezun olduktan sonra, üniversitede okumak üzere Londra’ya gitti. Burada University College London’ın, antik dünya tarihi bölümüne kaydoldu. Birkaç hafta içinde Will Champion, Guy Berryman and Jonny Buckland’la tanıştı ve 90’ların ortalarında, tüm dünyada büyük başarı kazanacak Coldplay grubunun temelleri atılmış oldu. Chris Martin, Johnny Buckland ile beraber müzik yazmaya başladı. Grup atör olarak başladıkları çalışmalarını gittikçe ilerletti.

1998 yılında kendilerini gösterebilmek için ellerine büyük bir fırsat geçti ve Manchester’da yapılan müzik festivalinde çaldılar. Büyük ilgi gördükleri için menajer Fierce Panda onlarla “Brothers and Sisters” single’ı için bir sözleşme imzaladı. Ardından ilk albüm için plak şirketi Parlophone’la anlaştılar.

2000 yılında yayınladıkları Yellow single’ının başarısının ardından yeni single Trouble geldi . Yellow’un başarısı İngiltere sınırlarını aştı, Seattle ve Los Angeles’taki radyo istasyonlarının en çok istek olan şarkılarından biri oldu . İlk debut albümleri “Parachutes” beşyüzbinden fazla sattı ve en iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy ödülünün sahibi oldu.

26 Ağustos 2002 tarihinde grup ikinci debut albümleri A Rush of Blood to The Head ‘i piyasaya sürdü. Bu çalışmalarıyla en iyi albüm dalında Grammy ödülünün sahibi oldular. Ayrıca albümde yer alan In My Place’teki vokaliyle, Chris Martin en iyi rock performansı ödülüne layık görüldü.

Aynı yılın eylül ayında, Chris Martin, grubun verdiği bir konserde ünlü aktris Gwyneth Paltrow’la tanıştı, 2003’te evlenen çiftin, 14 Mayıs 2004’te Apple Blythe Alison Martin isimli kız çocukları dünyaya geldi .

Chris Martin grubu Coldplay’le, 15 Mayıs 2003’te, Londra’daki savaş karşıtı “One Big No” konserlerinde çaldı ve aynı sene birçok farklı remix çalışması da yapılan “Clocks”, yılın şarkısı Grammy’sini aldı.

2005’te üçüncü debut albümleri X&Y’yi yayınladılar. 2006’da, X&Y, Coldplay’e, en iyi uluslar arası grup dalında Juno ödülü kazandırdı.

Chris Martin ve Gwyneth Paltrow, 8 Nisan 2006’da Moses Martin adında bir erkek çocuğu sahibi oldular.

80’lerin kült rock grubu Echo and the Bunnymen’in en büyük hayranlarından biri olduğunu açıklamıştır. Fix You ve Moses şarkılarını eşi Gwyneth Paltrow, Til Kingdom Come’ı ise Johnny Cash için yazdığı bilinmektedir. Ingiliz Müzik Ödülleri Töreni'nde "Aslında tüm ödüller çok saçma, George Bush istediğini yapınca hepimiz öleceğiz" demiştir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23