• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cengiz Polat kimdir?

Cengiz Polat, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkalığı önünde darbeci askerler tarafından vurularak şehit edildi.

Cengiz Polat

Cengiz Polat, 15 Temmuz gecesi kendisini engellemeye çalışan annesine ''Sen çıkmazsan ben çıkmazsam kim sahip çıkacak bu ülkeye'' diyerek gittiği Genelkurmay Başkalığı önünde hain askerler tarafından şehit edildi.

Darbe girişiminin televizyonlarda son dakika verildiği anlarda, dışardan gelen korna sesleri ile uyanan Polat, neler olup bittiğini annesinden öğrendi. 18 yaşında bir çocuk babası olan Polat, televizyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağırısı üzerine abdest alarak sokaklara çıktı.

İlk olarak Keçiören Belediyesi’nin önüne giden Cengiz Polat, vatandaşlarla birlikte belediyenin kaldırdığı otobüslere binerek Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti.

02.00’ye kadar sürekli telefonla arayan kız kardeşi Filiz Ocak, ''Telefonu açıldı ama Cengiz’in sesi yoktu. Sadece mermi ve insanların çığlıkları geliyordu. Telefon kendiliğinden kapandı. 20 dakika sonra tekrar aradım bu kez tanımadığım biri açtı ve Yaralınız var, acil Yüksek İhtisas Hastanesi’ne gelin dedi. Annem ve ben kardeşimi gece boyunca aradık ve şehit olduğunu öğrendik'' dedi.

Cengiz Polat, Karşıyaka mezarlığına defnedildi.

Şehidin ismi, Ankara Yenimahalle’de bulunan bir imam hatip ortaokuluna verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23