• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cemil Hakan Korkmaz kimdir?

2008 yılında düzenlenen Üniversitelerarası Makale Yarışması’nda, birincilik ödülüne layık görülen Cemil Hakan Korkmaz; özellikle düşünce tarihi bağlamında sömürgecilik, oryantalizm gibi konular üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Cemil Hakan Korkmaz

1978 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da, lisans öğrenimini 1996’da öğrenime başladığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde aldı.

2002 yılında başladığı yüksek lisans öğrenimini 2004 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı’nda Batı düşüncesine getirilen eleştirel bir yaklaşım olarak “Sömürgeciliğe Üç Farklı Bakış: Smith, Marx, Lenin” adlı teziyle tamamladı.

Doktora eğitiminiyse aynı üniversitenin İktisat Anabilim Dalı’nda, “Max Weber’de İktisadi Bakımdan Doğu-Batı Farklılığı” adlı tezle tamamlamıştır. 

İstanbul Ticaret Gazetesi’nin kuruluşunun 50. Yılı onuruna İstanbul Ticaret Odası tarafından 2008 yılında düzenlenen Üniversitelerarası Makale Yarışması’nda, “Uygarlıklar Çatışması’na Türkiye’den Cevap Vermek” adlı makalesiyle birincilik ödülüne layık görülen Korkmaz; özellikle düşünce tarihi bağlamında sömürgecilik, oryantalizm, Avrupamerkezcilik ve iktisadi-siyasal eşitsizlikler üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Halen İstanbul Ticaret Odası’nda görev yapmakta olan Korkmaz’ın, ulusal ve uluslararası düzeydeki çeşitli kongrelere sunduğu bildirilerinin yanında, daha önce yayınlanmış eserleri de bulunmaktadır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23