• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cecilia Bartoli kimdir?

Opera sanatçısı Cecilia Bartoli kimdir?

Cecilia Bartoli

Bartoli, 4 Haziran 1966 tarihinde Roma, İtalya’da dünyaya geldi. İlk müzik derslerini profesyonel şarkıcı olan annesi Silvana Bazzoni ve babası Pietro Angelo Bartoli’den almıştır. İlk performansını 8 yaşında Tosca operasında “Çoban Çocuk” rolüyle gerçekleştirdi. Roma'daki Santa Cecilia Konservatuvarı'nda eğitim gördü. Kariyerinin başlangıcında Herbert von Karajan, Daniel Barenboim ve Nikolaus Harnoncourt ile çalıştı.

İlk profesyonel opera deneyimi 1987 yılında Arena di Verona'da oldu. Ertesi sene “Sevil Berberi”'nde Rosina rolünü üstlenerek Schwetzingen Festivali'nde ve ZürihOperası'nda bulundu.

Yaptığı çalışmalarda Mozart rolleri üzerine yoğunlaştı ve Don Giovanni operasında Zerlina, “Cosi fan tutte” operasında Dorabella rollerini üstlenerek kariyerini uluslararası düzeye taşıdı. 1990 yılında ilk kez Bastille Operası'nda, “Figaro'nun Düğünü”'ndeki Cherubino rolüyle sahneye çıktı. 1996 yılında Metropolitan Opera'da Despina rolüyle Così fan tutte'de sahne aldı. Bu dönemde sesin seviyesinin mikrofon yardımıyla gizlice artırıldığına dair spekülasyonlar ortaya çıkmış, ancak söylentiler opera yönetimi tarafından yalanlanmıştır.

Mozart ve Rossini yanında az bilinen bazı barok ve klasik batı müziği eserleri üzerine yorumlarıyla tanınır. Hem soprano hem de mezzo rollerini oynayabilmesi sanatçının tanınırlığı artırdı. Ses kullanımındaki kıvraklık ona coloratura soprano özelliği kazandırmaktadır. Zamanının en popüler ve en çok satan opera sanatçılarından biridir.

Külkedisi'nde, Angela rolünde gösterdiği büyük beğeni toplayan performansı sebebiyle sanatçının adı bu rolle anılır hale geldi.

Mozart ve Rossini yanında Gluck, Vivaldi, Haydn ve Salieri gibi barok ve erken dönem klasik batı müziği bestecilerin eserlerini yorumladı ve kaydetti. 2005'te Handel'in Giulio Cesare adlı eserinde Cleopatra'yı yorumladı.

Sesinin zamanla olgunlaşması ve "dolgunluk" kazanması sayesinde önceleri bu konuda yapılan eleştiriler de azaldı. 1995 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından “Ordre des Arts et des Lettres” nişanına layık görülen Cecilia Bartoli, günümüzde en iyi mezzo-sopranolardan biri olarak kabul edilmektedir.

Sanatçın 1999 sonbaharında çıkardığı “Vivaldi” albümüyle Antonio Vivaldi’nin hiç bilinmeyen operalarının gün ışığına çıkmasını sağladı ve olağanüstü bir başarı elde etti. Bu albüm aynı zamanda Bartoli’ye dünyanın her yerinden sayısız ödül getirdi.

1999'da arşivlerden çıkardığı unutulmuş Vivaldi aryalarıyla kaydettiği CD'si tüm dünyada 500 bin sattı. Ardından Gluck'un kastratolar için yazdığı aryalardan oluşan ‘‘Dreams and Fables’’ albümü Top 10 listelerine girdi.

2001 Ekim’inde Gluck’un operalarından aryaları seslendirdiği albümü piyasaya çıkan Cecilia Bartoli “En İyi Klasik Vokal Performansı” dalında 2002 Grammy ödülünü aldı.

Barok repertuarın gizli kalmış değerli yapıtlarını müzik dünyasına sunan Cecilia Bartoli’nin “Gluck Italian Arias” adlı albümü birçok müzik listeslın en iyi albümü seçildi.

Çok az insanda bulunan çarpıcı güzellikte bir sese ve de hem mezzosoprano hem soprano perdeleri arasında şaşırtıcı bir rahatlıkla geçiş yapabilen mükemmel bir ‘enstrüman’a sahip.

2007'de Maria adlı albümü Billboard'un klasik müzik listesinde birinci sıraya kadar yükseldi.

Mayıs 2008'de Fromental Halevy'nin 1828 tarihli Clari operasında baş rolde sahneye çıktı.

Grammy ve Gramophone ödülleri kazandı.

Cecilia Bartoli, bariton sevgilisi Oliver Widmer'la birlikte yaşıyor.

Grammy ödüllü, dünyaca ünlü mezosoprano Cecilia Bartoli 22 Haziran 2003 Pazar günü Aya İrini Müzesi’nde düzenlenen 31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde bir konser vermek üzere İstanbul’a geldi.

Dünyaca ünlü soprano Cecilia Bartoli 2002 imzalı “Mozart Arias” albümünde Wolfgang Amadeus Mozart'ın operalarından seçkin aryaları seslendiriyor. Mozart'ın ilk dönemlerinde bestelediği pek gün ışığına çıkmamış operası "Lucio Silla"dan seçilen dört arya'da sanatçıya Harnoncourt yönetimindeki Concentus Musicus Wien, "Cosi Fan Tutte" operasından seçilen altı aryada ise Daniel Barenboim yönetimindeki Berliner Philharmoniker eşlik ediyorlar. Bartoli bu albümünde ayrıca "Le Nozze Di Figaro"dan da iki seçkin arya seslendiriyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23