• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cafer Seydahmet Kırımer kimdir?

Cafer Seydahmet Kırımer 1 Eylül 1889 tarihinde Kırım'ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde doğdu. 1917 yılında yaşanan Bolşevik İhtilali'nin ülkeyi büyük bir yıkım içerisine sürüklediğini görünce çevresindeki aydın kesimi kendi bünyesinde toplayarak çalışmalar yaptı.

Cafer Seydahmet Kırımer

Cafer Seydahmet Kırımer 1 Eylül 1889 tarihinde Kırım'ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde doğdu. İlk öğrenimini burada orta ve lise tahsilini de Istanbul'da tamamladı. 1911 yılında Fransa'ya giderek Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Kırım'a dönerek arkadaşlarıyla birlikte gizli bir örgüt kurdu. 1917 yılında yaşanan Bolşevik İhtilali'nin ülkeyi büyük bir yıkım içerisine sürüklediğini görünce çevresindeki aydın kesimi kendi bünyesinde toplayarak çalışmalar yaptı.

Bunun yanında kurulacak cumhuriyetin anayasa taslağını da hazırladı. Kurultay'ın açılmasının ardından 9 Aralık 1917 tarihinde Kırım Cumhuriyeti ilan edildi. Numan Çelebi Cihan'ın başkanlığını yürüttüğü hükümette harbiye ve hariciye bakanı oldu. Kırım toprakları Almanlar tarafından işgal edilince kurulu yeniden topladı. Süleyman Sulkiev'in kurduğu hükümette yeniden hariciye bakanı olarak göreve getirildi. Kırımer, bundan sonraki yaşamında bölgede yaşanan açlığa engel olmak ve insanlara yardım sağlamak için uğraştı. Cafer Seydahmet Kırımer, 3 Nisan 1960'da beyin kanaması sonucu İstanbul'da yaşamını yitirdi.

 

KİTAPLARI

Yirminci Asırda Tatar Milleti Mazlumesi, La Crimee, Krym, Rus İnkılabı, Ukrayna ve İstiklal Mücadaleleri, Gaspıralı İsmail Bey, Rus Tarihinin İnkılaba, Bolşevizme ve Cihan İnkılabına sürüklenmesi, Mefküre ve Türkçülük, Unutulmaz Göz Yaşları, Nurlu Kabirler, Bazı Hatıralar 

 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23