• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bruno Amadio kimdir?

Ressam Bruno Amadio kimdir?

Bruno Amadio

Amadio, 15 Ocak 1911 tarihinde Venedik, İtalya’da dünyaya geldi. Franchot Seville, Angelo Bragolin ve Giovanni Bragolin olarak da bilinmektedir. 

Savaş sonrası Venedik'te ressam ve restoratör olarak çalışan, turistler için Ağlayan Çocuk resimleri üreten, akademik olarak eğitilmiş bir ressamdı. Somurtkan ve gözü yaşlı çocuklardan oluşan bu tablolar lanetli oldukları şeklinde bir şehir efsanesine konu olmuşlardır. Bir kişinin evinin yanmasına neden olan resimler bu söylencenin odak noktasını oluşturmaktadır.

1980'lerde İngiltere'de bir hayli gözde olan Ağlayan Çocuk tablosunu yaptı. Türkiye'de Ağlayan Çocuk tablosu " ÇİKO " olarak da bilinir.

1980'li yıllarda Türkiye'de çok sayıda minibüs ve otobüsün camını, dükkan, lokanta ve evin duvarını süsleyen "Ağlayan Çocuk" resmi, son 30 yılda şehir efsanesine dönüştü. Dünya çapında milyonlarca satan gözleri yaşlı masum erkek çocuğu baştan çok sevilmesine karşın, İngiliz boyalı basınının kurnazlığına kurban giderek "uğursuz" ve "lanetli" damgası yedi. Binlercesi imha edildi, girdiği her eve yangınları, ölümleri ve hastalıkları beraberinde getirdiği iddia edildi.

Resmin Türkiye’ye Fethullah Gülen’in takma adla yazdığı "Bu ağlamayı dindirmek için yavru" başlıklı yazı ile geldiği söyleniyor. 1 Şubat 1979 tarihinde bu yazının yayınlandığı “Sızıntı” dergisinin ilk sayısına kapak olan “Ağlayan Çocuk” tablosu böylece popüler Türk zevkinin simgelerinden biri haline geldi. 70 ve 80’li yıllarda Avustralya’da da çok satıldı.

Hiçbir sanatsal değeri olmayan ve kitlesel tüketim için seri halde imal edilen ucuz tablolardan biri olan “Ağlayan Çocuk”, İtalyan ressam Bruno Amadio’nun imzasını taşıyor. Sağlığında Venedik’teki turistlere resim satarak geçinen Amadio’nun bilinen 27 tablosu bulunuyor. 1950’lerden itibaren tüm dünyayı dolaşmaya başlayan resmin yüzlerce farklı versiyonu üretildi. Aslında ela gözlü ve kumral olan çocuk sarışın, mavi gözlü oldu. Ceketinin modeli defalarca değişti, yamalı, yırtık pırtık, fularlı, oldukça şık vs. Cinsiyet değiştirdi, kız oldu. Yaşı küçültüldü veya büyütüldü. Her ülkeye, her talebe, her zevke uysun diye birçok evrimden geçti. Değişmeyen tek şey, gözyaşları ve insanın içini parçalayan acıklı bakışlarıydı.

Bruno Amadio, 22 Eylül 1981 tarihinde Padova, İtalya’da 70 yaşında yemek borusu kanseri nedeni ile hayatını kaybetti.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23