• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bora Bayraktar kimdir?

Gazeteci ve muhabir Bora Bayraktar kimdir?

Bora Bayraktar

Bayraktar 1973 senesinde İstanbul'da dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans mezunu olan Bayraktar, 1999 senesinden bu yana CNN TÜRK’te dünya haberleri muhabiri olarak görev devam ettiriyor. 

1995 yılından 1999 yılına kadar TGRT’de muhabir ve dış haberler müdürü olarak görev üstlendi. 2005 senesinde Knight Wallace bursuyla University of Michigan’da “Arafat sonrası Filistin” konulu bir araştırma yaptı. 2002 senesinde CNN’in Atlanta’daki merkezinde profesyonel gazetecilik eğitimi gördü. Reuters TV News Workshop ve CNN IPP Sertifikaları bulunuyor. 

2001 senesinde karargahına kapatılmasından hemen sonra Filistin Lideri Yaser Arafat’la görüşen tek Türk muhabirdir. 

Ortadoğu sorununun yanısıra Makedonya iç savaşı ve Kosova’daki krizi takip eden Bayraktar, birçok devlet adamı ve yönetici ile özel röportajlar yaptı. 

Dönemin İsrail başbakanları Ehud Barak, Binyamin Netanyahu, Şimon Peres, Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, Filistinli yöneticiler Hanan Aşravi, Saib Erekat, Hamas lideri Mahmud Zahhar, Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa, Dışişleri Bakanı Wlodzimir Chimochewicz, Bosna Başbakanı Haris Sladzij, Kosova Başkanı İbrahim Rugova, Kosova Kurtuluş Ordusu Lideri Haşim Taçi ve CNN’in kurucusu Ted Turner, CNN International Başkanı Chris Cramer bunlardan bazılarıdır. 

Makedonya iç savaşında Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu Lideri Ali Ahmeti ile görüşen ilk yabancı gazeteci ünvanına sahip oldu. 2001 Ocak’ında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu sırasında küreselleşme karşıtlarının eylemleri ile İstanbul’daki Swiss Otel baskınının sona erdiğini dünyaya ilk duyuran muhabir oldu. 

2002 senesinde İran’da “İran’ın Değişen Yüzü” adlı dizi haberlere imza attı. Necef’te öldürülen Iraklı Şiilerin en büyük liderlerinden Bedir Tugayları’nın başı Muhammed Bakır El Hakim ile Tahran’da özel söyleşi hazırladı. Bu haberleri ve izlenimleri CNN International’da da yer aldı. 

“Çift başlı Kartal Kosova”, “Elveda Gazze Merhaba Özgürlük”, “Arafat’ın ardından” gibi belgeseller hazırladı. 

Bora Bayraktar’ın 2003 senesinde yayınlanan “A’raf , Oslo Barısından El Aksa İntifadasına Ortadoğu” adlı bir kitabı da bulunuyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23