• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Björk kimdir?

Björk kimdir?

Björk

21 Kasım 1965 tarihinde Reykjavik, İzlanda’da dünyaya geldi. Asıl adı Björk Guðmundsdóttir’dir. Henüz 11 yaşındayken piyano çalmaya başlayan Björk’un öğretmenleri, seslendirdiği Tina Charles şarkısı I Love to Love’u İzlanda’nın tek radyo istasyonuna gönderdiler. Sesi binlerce radyo dinleyicisiyle buluştuktan sonra Björk, bir plak firmasından albüm yapmak üzere teklif aldı. İlk gençlik yıllarında punk-rock’la ilgilenen şarkıcı, kızlardan oluşan Spit and Snotadında bir grup kurmuştu. 1980 yılında okuldaki müzik eğitimini tamamlayıp mezun olduktan sonra, basçısı Jakob Magnússon’la birlikte Tappi Tíkarrass isimli grubu kuran şarkıcı, Bítið Fast í Vítið isimli single’ı ve 1983 yılında Miranda isimli albümü yayınladı.

Daha sonra Einar Örn Benediktsson, Einar Melax, Guðlaugur Óttarsson, Sigtryggur Baldursson ve Birgir Mogensen gibi müzisyenlerle biraraya gelerek daha profesyonel bir grup olan gothic rock temalı KUKL’da vokal yapmaya başlayan Björk, grubuyla iki albüm yayınladı. KUKL daha sonra isim değiştirerek The Sugarcubes oldu.

The Sugarcubes, ilk albümleri için Derek Birkett'in evinde kurduğu "One Little Indian" isimli plak şirketiyle anlaştı. Bu ilk çalışma, büyük ilgi gördü ve diğer plak firmalarından teklifler almaya başladılar ancak yaratıcılıklarının engelleneceğini düşündükleri için One Little Indian’da kalmayı tercih ettiler. One Little Indian daha sonra da Björk’un ilk ve son plak şirketi olarak kalacaktı. Grupta çalan Þór Eldon’la aşk yaşayan Björk’un bu birliktelikten 8 Haziran 1986’da Sindri Eldon Þórssonisimli bir erkek çocuğu oldu. 1990 yılında The Juniper Tree isimli filmde aldığı rolle ilk oyunculuk tecrübesini kazanan Björk, kendini aktris olarak ifade etmekte de başarılı olacağının sinyallerini verdi.

The Sugarcubes 1992 yılında bölündü ve Björk kariyerine solo albümlerle devam etme kararı aldı. Londra’ya taşınan ve Massive Attack’ın prodüktörü olan Nellee Hooper’la çalışmaya başlayan Björk, ilk albümü Debut’u 1993’te yayınladı. Albümden çıkan ve klip yönetmenliğini Michel Gondry’nin yaptığı Human Behaviour isimli single tüm dünyada büyük ilgi gördü. NME tarafından yılın albümü seçilen Debut, Björk’e en iyi video klip ödüllerini de kazandırdı. Albüm 7 hit birden verdi müzik endüstrisine ve Björk, İzlanda’nın tüm dünyadaki gururu oluvermişti.

Debut’usırayla "Post", "Telegram", "Homogenic", "Selmasongs", "Vespertine", "Medulla", "Drawing Restraint 9" albümleri takip etti ve Björk alternatif müziğin efsanelerinden biri oldu. Albümleri yok satıyor, konsleri olay yaratıyor, gazeteler onu benzersiz ses rengi ve giyim tarzıyla 21. yüzyılın ikonlarından biri olarak gösteriyordu.

1996 yılında Björk’un akıl sağlığı bozuk bir hayranı onu asit bombasıyla öldürmek istediğini ve bombayı nasıl hazırladığını anlattığı bir film çekti. 21 yaşında ve adı Ricardo Lopez olan kişi, yapılan ihbar sonucu kamera karşısında ölü olarak bulundu. İntihar eden Lopez, kasette bombayı Björk’un Londra’daki evine gönderdiğini anlatıyordu. Paket polisler tarafından Björk’ün evine ulaşmadan bulundu. Bunun üzerine Björk yaşadığı evden taşındı.

1999’da Lars Von Trier’ın Dancer In the Dark filminde canlandırdığı Selma Jezkova karakteriyle sinema eleştirmenlerinden tam puan alan Björk, bu filmdeki rolüyle Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü, akademide de oskar adaylığını kazanıp, oyunculukta da gelebileceği noktanın altını çizmiş oldu. Radioheadgrubundan Thom Yorke’la filmin müzikleri için yaptığı düet I've Seen it All, 2001’de akademi tarafından en iyi şarkı ödülüne aday olarak gösterildi. Daha sonra Björk sinema ve müziği birlikte yürütemediğini açıklayıp müzik çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Yönetmen Michel Gondry, The Science Of Sleep filmi için kendisine teklif götürse de Björk açıkladığı sebepten ötürü filmde oynamayı reddetti.

3 Ekim 2002’de Björk’un Matthew Barney’le olan birlikteliğinden Ísadóra Bjarkardóttir Barney ismindeki kız çocuğu dünyaya geldi.

Albümleri : 

1993 - Debut 
1995 - Post 
1997 - Homogenic 
2001 - Vespertine 
2004 - Medúlla 
2007 - Volta 
2011 - Biophilia 
2015 - Vulnicura 

Filmleri ve Dizileri : 
Oyuncu :
2014 - Björk: Biophilia Live (Kendisi) (Sinema Filmi) 
2006 - Glastonbury (Kendisi) (Sinema Filmi) 
2005 - Çizgiyi Çekmek 9 (Sinema Filmi) 
2000 - Karanlıkta Dans (Selma) (Sinema Filmi) 
1994 - Hazır Giyim (Sinema Filmi) 

Müzik :
2005 - Çizgiyi Çekmek 9 (Sinema Filmi) 
2000 - Karanlıkta Dans (Sinema Filmi) 
1999 – John Malkovich Olmak (Sinema Filmi) 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23