• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Beytullah Yeşilay kimdir?

15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından düzenlenen hava saldırısında şehit olan Beytullah Yeşilay, vefat ettiğinde henüz bir buçuk yıllık evliydi ve Miray isminde 4 aylık bir kız çocuğu vardı. İnşaatlarda işçilik yaparak geçimini sağlayan ve kardeşi de gazi olan Yeşilay, Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit oldu.

Beytullah Yeşilay

Darbe girişimini haberlerden öğrenen Beytullah Yeşilay, patronları ve kardeşleri ile birlikte meydanlara indi. Genelkurmay Başkanlığı önündeki tankların etkisiz hale getirilmesi için gece boyu mücadele eden Yeşilay, yoğun ateş altında kalarak şehit oldu.

Şehidin eşi Asya Yeşilay, o akşam kızıyla beraber Erzurum’daydı. Eşinin kendisini arayarak helallik istediğini söyleyen Asya Yeşilay, ondan eve dönmesini istedi ve ''Sana bir şey olursa biz sensiz ne yaparız'' dedi.

Beytullah Yeşilay ise ''Vatan olmazsa biz de olmayız'' cevabını verdi.

Bu konuşma onların son konuşması oldu. Asya Yeşilay’ın tekrar aradığında telefonu polis açtı ve eşinin ağır yaralı olduğunu söyledi. Hemen yola çıkan Yeşilay sabah saatlerinde eşinin şehit olduğunu öğrendi.

Vatan için oğullarının mücadele etmesinin kendisini gururlandırdığını ifade eden şehidin annesi Türkan Yeşilay, "Bir oğlum şehit, diğeri gazi oldu, çok mutluyum. O şerefsizlerden hiç kimse korkmasın. Vatan için millet için devletimizin hep arkasındayız. İyiyiz Allah'a çok şükür. Üç oğlum daha var onları da vatan için vermeye hazırım, gerekirse seve seve ben de giderim" diye konuştu.

28 yaşındaki Beytullah Yeşilay'ın cenazesi, Saraykent Belediye Meydanı’nda kılınan namazın ardından ilçe mezarlığına defnedildi.

Şehidin ismi, Yozgat’ta bir ortaokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23