• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bekir Sami Kunduh kimdir?

Bekir Sami Kunduh 1865 yılında Kuzey Kafkasya'nın Osetya Bölgesi'nde doğdu. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oluşturulan hükümette Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Dışişleri Bakanı olmuştur. Bunun yanında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurulmasında da büyük rol oynamıştır.

Bekir Sami Kunduh

Bekir Sami Kunduh 1865 yılında Kuzey Kafkasya'nın Osetya Bölgesi'nde doğdu. Galatasaray Lisesi'nde öğrenim gördü. Fransa'ya giderek Paris'te siyasal bilgiler alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Daha sonra Türkiye'ye dönerek Amasya, Van, Trabzon, Bursa, Beyrut ve Halep gibi şehirlerde memurluk yaptı. Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal Atatürk'ün çağrısıyla Anadolu'ya geçerek Sivas kongresine katılmıştır. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oluşturulan hükümette Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Dışişleri Bakanı olmuştur.

Bunun yanında SSCB'ye ve Londra Konferansı'na giden heyetlerin başkanlığını yapmıştır. İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanları ile yaptığı özel anlaşmalarda Malta'da tutuklu bulunan birçok kişinin sürgünden dönüp Milli Mücadeleye katılmasını amaçlamıştır. Fakat hükümetten izinsiz yaptığı bu hareket yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle 8 Mayıs 1921'de vazifesinden istifa etmiştir. Öte yandan Kafkasya halklarının da bağımsızlığı için çalışmalar yapmıştır. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurulmasında da büyük rol oynayan Bekir Sami Kunduh, 1933 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23