• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Barasbi Baytugan kimdir?

Yaşamını Kafkasya halklarının özgürlüğüne adamış olan Barasbi Baytugan, 15 Mayıs 1899 tarihinde Kuzey Osetya'da doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında Berlin'e giderek Kuzey Kafkasya Milli Komitesi'nde görevler üstlendi. Bununda yanında Hürriyet Yolu, Savaş, Bizim Dilek, Gelecek, İleri, Milli Fikir, Ülkemiz, Çağırış dergilerinde de yazılar yazdı.

Barasbi Baytugan

Barasbi Baytugan, 15 Mayıs 1899 tarihinde Kafkasya’nın Kuzey Osetya bölgesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Vladikavkaz'da tamamladı. Daha sonraki öğrenimine Petersburg'da bulunan gece okulunda devam etti. Bolşevik İhtilali'nin ardından Kafkasya'nın Rusya tarafından ele geçirilmesi üzerine Kırım'a geçti. Kısa süre sonra burası da işgale uğrayınca Türkiye'ye sığındı. 1922 yılında Çekoslavakya hükümetinin Kafkas mültecilere tanımış olduğu burstan faydalanarak buraya geldi. 

Brno şehrinde yüksek lisans yaparak ziraat mühendisi oldu. Bunun yanında Prag'da oluşturulan Kafkas Dağlıları'nın Dayanışma Derneği'nde faaliyetlerde bulundu. 1928 senesinde Paris'e giderek Gürcü, Azeri, Ukrayna ve Türkistan örgütlerinin de içinde bulunduğu Promethee adlı siyasi hareketin içinde yer aldı. 1930'da Polonya'nın Varşova kentine gitti. Burada yayım yapan Severnıy Kavkaz-Şimali Kafkasya dergisinin yöneticiliğini yaptı. Öte yandan Hürriyet Yolu, Savaş, Bizim Dilek, Gelecek, İleri, Milli Fikir, Ülkemiz, Çağırış dergilerinde de yazılar yazdı.

Baytugan II. Dünya Savaşı yıllarında Berlin'e giderek Kuzey Kafkasya Milli Komitesi'nde görevler üstlendi. Savaş sonunda Kafkasyalı mülteciler Sovyet Rusya'ya teslim edilinci kaçarak İngiltere'ye gitti. 1953'de  Batı Almanya’ya geri döndü. Ahmed Nabi Magoma’nın başkanlığında tekrar kurulan Kuzey Kafkasya Milli Merkezi çevresindeki çalışmalara katıldı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin finansal destek sağladığı Özgürlük radyosunda çalıştı. 1970 senesinde emekliye ayrılarak Kafkasya, Dergi, Elmecelle gibi dergilerde de görev yaptı. Barasbi Baytugan 1986 yılında Almanya'nın Münih şehrinde hayatını kaybetti.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23