• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Baga Kağan kimdir?

Baga Kağan 587-588 yılları arasında hüküm sürmüş Doğu Göktürk Kağanlığı'nın hükümdarıdır.

Baga Kağan

Baga Kağan 587-588 yılları arasında hüküm sürmüş Doğu Göktürk Kağanlığı'nın hükümdarıdır. Kardeşi İşbara Kağan ölmeden önce yabguluk görevinde bulunan Ch’u-lo-hou'yu Doğu Göktürk tahtına vasiyet etti. Ölümü üzerine tahta geçen Ch’u-lo-hou, yabgu ünvanını bırakarak Baga (Mo-ho) Kağan adını aldı. Siyasi olarak Çin'in üstünlüğünü kabul etti ve elçi göndererek bağlılığını bildirdi.

Baga Kağan, 582 yılından beri devlet içerisinde karışıklığa sebep olan ve yıllarca süren iç savaşlarla devletin gücünü zayıflatan Apa Kağan'ı ortadan kaldırmak istedi. Sui imparatorunun onayını alarak batıya, Apa'nın bulunduğu yere saldırarak onu canlı ele geçirdi. Apa'nın öldürülmesi için Sui imparatorundan izin istenmiş ancak Çin'in çıkarlarını düşünen imparator Apa'yı öldürtmemiştir.

Baga Kağan 589 yılında batıya doğru sefere çıktı. Bu sefer sırasında yapılan bir savaşta alnından okla vurularak öldü. Bazı kaynaklarda Apa tehlikesini kaldıran Baga Kağan'ın Tarduş Kağan'ı yenerek devletin birliğini tekrar sağlamak üzere Batı Göktürk Devleti'ne sefer düzenlediği, bazı kaynaklarda ise Sasani İmparatorluğu üzerine sefere çıkıldığı ve bu seferde yapılan savaşta ünlü Sasani generali Behram Çubin tarafından öldürüldüğü yazılmaktadır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23