• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Badr Hari kimdir?

Badr Hari, Fas asıllı K-1 Kick Boks dünya şampiyonudur.

Badr Hari

Badr Hari, 8 Aralık 1984 tarihinde Hollanda'nın Amsterdam şehrinde doğdu. 1991 yılında henüz 7 yaşındayken Kick boks yapmaya başladı. Japonya'da yapılan 2008 K-1 Dünya Şampiyonası'nda finaldeki rakibi Remy Bonjasky'ye karşı sportmenlik dışı harekette bulunduğu için şampiyonluğu kaptırmıştır. Süper Ağır Sıklet kategorisinde dövüşmektedir. K-1 dünyasına, Stefan Leko’yu ikinci raundda nakavt ederek önemli bir giriş yapmıştır.

28 Nisan 2007 tarihinde Grand Prix finalinde Yusuke Fujimeto’yu ilk raundun 56. saniyesinde yüksek tekme vuruşu ile nakavt ederek ilk kez bu organizasyonda kemeri beline takmayı başarmıştır. 1,97 boyunda ve 101 kg ağırlığındaki dövüşçünün stili Muay Thai şeklindedir.

Çalışmalarına henüz 7 yaşında eski dünya şampiyonu olan Mousid Akamrane’in birtakım öğütleri altında başlamıştır. Gençlik döneminde antrenör olarak kendisine, Mohammed Ait Hassou’yu seçmiştir ve çalışmalarını Sitan Jimnastik Salonu’nda gerçekleştirmiştir. Ancak bu salonun, Amsterdam’dan Rotterdam’ a taşınması ile kendisi de bir başka antrenman salonu olan Chakuriki’de çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. Bu salonda ise antrenmanlarında kendisine eşlik eden kişi Thom Harinck’tir. Harinck’in denetimi altında yeteneklerini büyük ölçüde geliştirmiştir.

Thom Harnick ile olan birlikteliğinde yalnızca bir mağlubiyet almıştır. 2003 yılında antrenör değişikliğine giden Hari, Melvin Manhoef ile çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Alexey Ignashov ile karşılaşmıştır.  Ignashov’a karşı nakavt olmasına rağmen maç içerisindeki performansı ile dövüş dünyasından önemli sayılabilecek bir saygı elde etmiştir. Errol Paris, Antoni Hardonck, Aziz Katthou ve Gary Turner gibi isimlere karşı önemli galibiyetler elde etmiştir.

Şubat 2005'de Chakuriki’deki çalışmalarına son veren Hari, menajer Simon Rutz ile kontrat yaparak, It’s Showtime ekibinin bir dövüşçüsü olmuştur. Amsterdam’daki ünlü Mejiro Antrenman Salonunda çalışmalarına bir süre devam ettikten sonra eski antrenörü Thom Harinck’in yanına geri dönmüştür. Buradaki birlikteliği de birkaç hafta kadar sürmüştür ve Mike Pessenier’ in kendi adını taşıyan salonunda çalışmalarına devam etmiştir. Pessenier, Joeri "The Shark" Mes, Bjorn "The Rock" Bregy ve Melvin Menhoef gibi boksörlere antrenman vermektedir.

Badr Hari'nin Stefan Leko ile yapacağı maç uzun süre gündemi meşgul etmişti. Maç öncesinde Hari rakibini tahrik edecek davranışlarda bulundu ve bu karşılaşma başlayana dek sürdü. İki boksörün de saldırgan başlangıcının ardından, Leko dönerek vurduğu tekme ile Hari’yi yere düşürmeyi başardı ve maçı kazandı.

Bu karşılaşmadan sonra Hari rövanş için fazla beklemedi. Menajeri Simon Rutz, K-1 yöneticileri ile bir anlaşma yaparak, Hari’nin, Stefan Leko ile bir rövanş yapmasını sağladı. Bu karşılaşma oldukça sert geçti. Her iki sporcunun da yüzünde ve çeşitli yerlerinde kanama olmuştur.

Hari rakibini nakavt ettikten sonra centilmenlik göstererek onu düştüğü yerden köşesine kadar gitmesine yardım etmiştir. 2006 yılında Hollanda’da yapılması planlanan K-1 organizasyonu yerine kendisini son dakikada Yeni Zelanda’daki K-1 organizasyonunda buldu. İlk turdaki rakibi Peter "The Chief" Graham'dı.

Hari rakibine sözlü hakaret etmesinin ardından ortam gerildi ve iki boksör bu esnada birbirlerine girdi. Graham’ın cevabı ise ertesi gün daha da şiddetli oldu. Yapılan dövüşte Hari’yi oldukça gösterişli bir performansının ardından nakavtla yenmeyi başardı ve rakibinin turnuvaya erken veda etmesine sebep oldu. 2006 yılında ise dünya üzerinde tüm kick boksseverlere yönelik yapılan anket sonucu özel davetle K-1 Grand Prix’ine katılmıştır. Ruslan Karaev ile olan maçının henüz ilk raundunda tartışmalı bir karar sonucu hakemin maçı durdurmasıyla yenik sayılan Hari kontrolunu kaybederek sağa sola saldırmaya başladı ve rakibine karşılık birtakım aşağılayıcı hakaretlerde bulundu.

Aynı yıl Tokyo’daki turnuvada Paul Slowinski’yi yenmeyi başardı. Bu maçın ardından Karaev’den rövanşı unutulmayacak bir maç sonrası aldı. Karaev’in kendisini yere düşürmesinden henüz 8 saniye sonra bu kez o rakibini yere düşürerek maçı kazandı.

Bu galibiyet Hari'yi K-1’de dünya şampiyonluğu karşılaşmasına taşıdı ve finalde Yusuke Fujimeto’yu yenerek unvanın sahibi oldu. 5 Ağustos 2007’de Hong Kong’daki turnuvada Peter Graham’ı final raundunun sonunda sayı ile yenerek rakibinden rövanşı almış oldu.

29 Eylül 2007'de K-1 Dünya Gran Prix’i elemelerinde, bu organizasyonun Las Vegas ayağındaki şampiyonu Doug Viney’i ikinci raundda nakavtla yenerek ilk kez Dünya Grand Prix’inde yer almaya hak kazandı. 8 Aralık 2007’de Yokohoma’daki finallerde Remy Bonjasky’e kaybederek galibiyet serisine nokta koymak durumunda kaldı.

2008 sezonunda ise Yeni Zelandalı rakibi Ray Sefo ile ringe çıktı. Rakibini Yokohama GP'sinde mağlup etti. K-1 2008 finalinde Peter Aerts'ı teknik nakavtla (TKO), Errol Zimmernman'ı ise nakavtla (KO) yenerek finale yükseldi.

Finalde Remy Bonjasky ile karşılaştı. Maç sırasında rakibini yerde tekmeleyerek diskalifiye oldu.  Veda maçını "It's Showtime Lyon 2011"de Gregory Tony'ye karşı yaptı. İlk roundun 2:43 saniyesinde nakavt ile kazandı Badr Hari'nin aynı zamanda kendisine ait ''Step in the Ring'' adlı bir müzik parçası bulunmaktadır.

Unvanları

2009 K-1 Finalisti

2008 K-1 Finalisti

2007 K-1 Dünya Ağırsiklet Şampiyonu

Former K-1 Ağırsiklet Şampiyonu

2002 WPKL Hollanda Muay Thai Şampiyonu

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23