• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ayşe Aykaç kimdir?

Kastamonulu 44 yaşındaki Ayşe Aykaç 15 Temmuz gecesi darbeye dur demek için eşiyle gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde şehit düştü.

Ayşe Aykaç

FETÖ mensupları tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişiminde eşiyle birlikte Boğaziçi Köprüsü'ne gelen 44 yaşındaki Ayşe Aykaç tank ateşiyle göğsünden vurularak şehit düştü.

TANK ATEŞİYLE ŞEHİT DÜŞTÜ

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasını öğrendiği anda eşi Mustafa Aykaç ile dışarı çıkmak için hazırlanan Ayşe Aykaç, hemen abdest alarak, namaz kıldı. Aykaç, eşi Mustafa Aykaç ile Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. En ön safta bulunan Aykaç çifti, tanklardaki darbeciler tarafından direk ateşle tarandı. Açılan ateş sonucu eşi Mustafa Aykaç yaralanmazken, Ayşe Aykaç’ı hedef alan mermi kolundan girip göğsüne saplandı. O an kelimeyi şehadet getirmeye başlayan Aykaç, olay yerindekilerin yardımı ile 10 dakika içerisinde hastaneye kaldırıldı. Ancak 1 saat kadar müdahale edilmesine rağmen hayatını kaybetti.

''KOLLARIMDA RUHUNU TESLİM ETTİ''

4 çocuk annesi Ayşe Aykaç’ın eşi Mustafa Aykaç, Ayşe hanımın şehit olmasına değil ama yalnız kaldıklarına üzüldüklerini anlatırken, “Ben çocuklarıma destek olacağım yerde onlar bana destek oluyorlar” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

“Köprüde vurulduğu yerde kollarımda ruhunu teslim etti. Cenab-ı Allah ona o kadar güzel bir şehitlik nasip etti ki kelime-i şehadeti son nefesinde hocalar bile o kadar güzel telaffuz edemezdi" diyen Mustafa Aykaç, Ayşe hanımın toplumsal olaylarda sokağa çıkmadığını, korkan ve çekinen bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Şehit Ayşe Aykaç’ın ismi İstanbul Üsküdar’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23