• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aydın Durmuş kimdir?

Aydın Durmuş kimdir? Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş nereli ve kaç yaşındadır? İşte Aydın Durmuş biyografisi

Aydın Durmuş

Aydın Durmuş kimdir? Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş nereli ve kaç yaşındadır? İşte Aydın Durmuş biyografisi

15 Ağustos 1962 tarihinde Samsun’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Samsun’da tamamladı. 1978 yılında babasının işi nedeniyle lisans eğitimini tamamlamak üzere Almanya’nın Köln şehrine gitti. Orada çeşitli dil kurslarına katıldı ve Makine Fakültesine kayıt yaptırdı ve babasının ülkemize kesin dönüş yapmasıyla eğitimini tamamlamak üzere Türkiye’ye döndü ve 1981 yılında Elazığ Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Makine Mühendisliği Bölümüne girdi ve buradan “Makine Mühendisi” unvanı ile mezun oldu. Aynı yıl Fırat Üniversitesi bünyesinde yeni kurulmuş olan Teknik Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1986 yılında Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansı kazandı ve burayı 1989 yılında “Yüksek Makine Mühendisi” unvanı bitirdi. Yine aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı’nda doktora Eğitimine başladı ve 1993 yılında “Doktor Makine Mühendisi” unvanı ile eğitimini tamamladı.

1993 yılında YÖK-Dünya Bankası işbirliği ile yürütülen proje kapsamında yaklaşık bir yıllığına İngiltere’nin Huddersfield Üniversitesi bünyesinde çeşitli kurslara katıldı ve 1994 yılında ülkemize döndü. 1994 Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünde “Yardımcı Doçent” 2006 yılında Üniversiteler Arası Kuruldan “Makine Teknolojileri-Enerji Doçenti” unvanı aldı. 2008 yılında yeni öğrenci alımına başlayan On Dokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümüne “Enerji Anabilim Dalı Başkanı” olarak Göreve başladı.

On Dokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde Profesör unvanı alan Prof. Dr. Aydın Durmuş On Dokuz Mayıs Üniversitesi’nde; Sivil Havacılık Yüksekokulu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nin ve birçok araştırma merkezinin kuruluşlarında ve kuruluş raporlarının hazırlanmasında görev aldı. Bölüm Başkanlığı, Merkez Müdürlüğü, Dekan Yardımcılığı, Fakülte ve Yüksekokul Yönetim Kurulu üyeliği gibi birçok idari görevde bulunan Prof. Dr. Aydın Durmuş, 2012 yılının son günlerinde “Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanlığına” atandı. Yüzü aşkın yerli ve yabancı makalesi, atıfı, bilimsel çalışması bulunan Aydın Durmuş'un birçok yürütücülüğünü üstlendiği projesi mevcuttur. Otuzu aşkın Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi çalıştırmış,  evli ve üç çocuk babasıdır. Prof. Dr. Aydın Durmuş, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca 22/01/2017 tarih ve 29956 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığının 2017/4 Atama Kararı ile Batman Üniversitesine Rektör olarak atanmıştır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23