• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avni Özgürel kimdir?

Yazar Avni Özgürel kimdir?

Avni Özgürel

Mehmet Avni Özgürel, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 1954 yılında Kurtuluş İlkokulu’nda eğitimine başladı. Kurtuluş Lisesi’nin orta kısmında Ortaokulu okudu. Liseyi de Ankara Gazi Lisesi’nde okumuştur. Liseden sonra Ankara’da Ulus gazetesinde gazetecilik mesleğine başladı. Aynı zamanda da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi-Maliye Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. Balkan Savaşları zamanında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş Denizli Tavas’a yerleşmiştir. Babasının adı Orhan, annesinin adı Münevver’dir. Gülay ve Şenol isminde 2 kız kardeşi vardır. Babası Orhan Özgürel, harita subaylığı yaptığı için Erzincan başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bebekliği ve çocukluğu geçmiştir.

Avni Özgürel, 1964-65 senelerinde gençliğinde özellikle Türk Ocakları Gençlik Kolları’na üye olduktan sonra siyaseten daha aktif olmuştur. Avni Özgürel, Türk Ocakları’na gidip gelirken öğretmenin teşviki ile Türk Hava Kurumu’nun açtığı kompozisyon yarışmasına katılır. Ve Türkiye birincisi olur. Özgürel’in o kompozisyonu UNESCO’ya gönderilir, orada da derece alır. Böyle olunca bir-iki gazete kendisiyle röportaj yapar. CHP’nin Ulus Gazetesi onlar arasındadır.

Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber gazetelerinde ve Yankı Dergisi’nde gazetecilik yaptı. Gelişim Yayınları’nda çalıştı.

1981 yılında TRT televizyonu için Bulgaristan Türklerin içinde bulunduğu durumu yansıtan ilk film senaryosu olan Belene’yi kaleme aldı. Bu dizi filmin gördüğü ilgi dolayısıyla başkaca senaryo ve belgesel film metinleri de kaleme aldı.

Daha sonraki yıllarda Sabah gazetesi ve ardından Radikal gazetesinde özel haber müdürlüğü, Doğan Yayın Grubu bünyesinde Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Halen Radikal gazetesinde yazar olarak çalışıyor.

Belgesel/dramatik film yazarlığını da devam ettirmektedir. Gerek TRT gerekse Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen pek çok belgesel filmin yanı sıra, Zincirbozan ve Büyük Oyun adlı sinema filmlerinin senaryo yazarlığını yaptı.

Katıldığı ve yöneticiliğini yaptığı TV programları, panel ve konferanslarda tahlilleri kitleler tarafından ilgiyle izlenen bir aydın olarak tanınmaktadır.

Özgürel, 2012 yılında gazeteci olarak Kandil’de PKK liderlerinden Murat Karayılan’la da röportaj yaptı.

Avni Özgürel, 1975 yılında Ayfer Özgürel ile evlendi.

Avni Özgürel, 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Kitapları : 
İşaret Taşları, 
Din ve Cumhuriyet, 
Osmanlı’ya Hasret Topraklar, 
Ayrılıkçı Hareketler
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İktidar Oyunu 
Portreler Galerisi - Küllenen İzler - 2
Portreler Galerisi - Küllenen İzler - 1
Hrant Dink Cinayeti (Yazarlar: Avni Özgürel, Etyen Mahçupyan, Mehmet Altan, Yasemin Çongar )

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23