• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Askeri Çoban kimdir?

İnşaatlarda çalışarak ailesinin geçimini sağlayan Askeri Çoban, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara indi.

Askeri Çoban

Aslen Diyarbakırlı olan Askeri Çoban, 15 Temmuz darbe girişimini akşam saatlerinde çocuklarıyla birlikte öğrendi. Televizyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine harekete geçen Çoban, ''Biz bu akşam çıkmazsak namus elden gider'' diyerek oğluyla Kısıklı’ya gitme kararı aldı.

Boğaziçi köprüsünde olayların büyüdüğünü öğrenen Çoban, oğlunu Kısıklı’da bırakarak Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. Çoban, saat 05.20 civarlarında keskin nişancı tarafından başından vuruldu. Ailesinin gece boyunca aradığı Çoban, vurulduğu an yanında olan bir vatandaş sayesinde bulundu.

Askeri Çoban’ın oğlu Ferdi Çoban olay gecesini şöyle anlattı: ''Annem ve kız kardeşlerimin evde tek kalmaması için beni yanlarında bıraktı. Önce Kısıklı’ya gittiler, babam kardeşimi orada bırakıp yürüyerek Boğaziçi Köprüsü’ne gitmiş. Kardeşim ve babam telefonda irtibat halindelermiş. Babam saat 05.20’de keskin nişancı tarafından başına aldığı kurşun ile olduğu yerde şehit olmuş. Aradığımızda yabancı biri açtı telefonu ve babamın yaralandığını ameliyata alındığını söyledi. Şehit haberini hastaneye gittiğimizde aldık.''

53 yaşındaki 7 çocuk babası Şehit Askeri Çoban'ın canezesi, memleketi Ergani’de defnedildi.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde bulunan ve 12 Eylül darbesinin baş mimarı olan Kenan Evren'in adını taşıyan ilk ve ortaokula, Diyarbakır Erganili Askeri Çoban'ın adı verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23