• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Arthur Conan Doyle kimdir?

Meşhur Sherlock Holmes karakterinin fikir babası, yazar Arthur Conan Doyle kimdir?

Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle, 22 Mayıs 1859 tarihinde İskoçya- Birleşik Krallık'ta dünyaya geldi. 

1876-81 arasında Edinburgh Üniversitesi'nde tıp eğitimi alan Doyle, eğitimine devam ederken kısa hikayeler yazmaya başladı. Henüz yirmi yaşına gelmeden, br dergide iki hikayesini yayınlatmayı başarmıştı. 

Mezuniyetinden sonra bir gemide doktor olarak çalışmaya başlayan Doyle, 1882 senesinde Plymouth'ta kendi muayenehanesini açabildi. Üç sene sonra, 1885 senesinde doktorasını tamamladı. 

Tıp alanında fazla başarılı olamayan Doyle, odasında hasta beklerken hikayelerini yazmaya devam etti. 

İlk önemli eseri, 1887 senesinde yayımlanan Beeton's Christmas Annual'da basılan "Kızıl Dosya" isimli hikayeydi. 

Kızıl Dosya isimli hikayenin en önemli özelliklerinden biri, Sherlock Holmes'un ilk kez bu hikayede görülmesidir. Sherlock Holmes, toplamda 56 kısa hikaye ve 4 romanda yer bulmuştur. 

1890 senesinde Viyana'da göz üzerine araştırmalar yapan yazar, bir sene sonra Londra'da optalmolog olarak bir muayenehane açtı. Buraya bir hasta bile gelmeyince, yazılarıyla daha çok ilgilenebildi. 

Güney Afrika'daki İkinci Boer Savaşı'nı takiben 20. yüzyılın başlarında, Birleşik Krallık'ın bölgede olan idaresine olan eleştirilere cevaben Conan Doyle, Krallık'ın Boer Savaşı'ndaki rolünü haklı çıkartan kısa bir kitapçık yazdı ve yayınladı. Bu yazısından sonra 1902 senesinde şövalye ve Teğmen Vekili ilan edildi. 

1906 senesinde eşi ve oğlunun, I. Cihan Harbin'de de kardeşi, iki kayınbiraderi ve yeğeninin ölümünden sonra bunalıma girdi. 

Meşhur Amerikalı bilim tarihçisi Richard Milner, 1912 senesinde ortalığı kasıp kavuran ve bilim dünyasını kırk sene boyunca meşgul eden Piltdown Adamı aldatmacasını başlatan kişi olabileceğini söyledi. (Piltdown Adamı aldatmacası, evrimciler arasında, erken dönemde yaşamış insan türünün kafatasını bulduklarını sandıkları, halbuki şakacı(!) birinin insan kafatası ile orangutan çenesini birleştirerek elde ettiği bir fosilin çıkardığı kargaşadır. Ortaya atıldıktan kırk sene sonra yalan olduğu anlaşılmıştır.)

Arthur Conan Doyle, 7 Temmuz 1930 tarihinde, 71 yaşındayken elini göğsüne bastırarak hayatını kaybetmiştir. Ölüm nedeninin kalp krizi olduğu düşünülmektedir. Son sözleri ise, eşine "Sen harikasın" olmuştur. İki kez evlenen yazarın toplamda beş çocuğu olmuştur. 

 

SÖZLERİ:

Şu anda dünyamız milyonlarca hayvanın yok edilmesine ve acı çekmesine dayanıyor. Bunu algılamak ve bunu değiştirmek için hem kişisel hem de sosyal anlamda bir şeyler yapmak için din değiştirmeye benzer bir şekilde bir algı değişikliği yaşamak gerekiyor. Bir kez diğer türlerin acısı ve dehşetini kabul ettikten sonra toplumumuzu destekleyen sonsuz ızdırap permütasyonlarının daima farkında olacağınız için bir daha hiçbir şey eskisi gibi olamaz, siz bu algı değişikliğine direnmedikçe.

Ne yaptığın hiç önemli değil bu dünyada. Önemli olan insanları ne yaptığına inandırdığın.

Ben bir beyinim, Watson. Geri kalan yalnızca bir ilave.

 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23