• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aristotales kimdir?

Aristotales kimdir?

Aristotales

Aristotales, M.Ö. 384 yılında Ege Denizinde bulunan Stagira adasında dünyaya geldi. Aristo'nun büyük babası Nicomachus, Büyük İskender'in büyük babasının saray hekimiydi. Sarayla olan bu yakın ilişki, Aristo'nun yaşamını büyük ölçüde etkilemiştir.

Aristo eğitimine Eflatun'un akademisinde başladı. Eflatun'un en gözde öğrencisiydi. Akademiyi tamamladığında yakın arkadaşı Hermias'ın kız kardeşiyle evlendi ve bir oğlu oldu. Hermias, Persler tarafından çarmıha gerilerek öldürülünce, Aristo dostunun anısına bir kaside yazdı.

Büyük İskender'in öğretmenliğine atandığında, Mitylene'de deniz hayvanları ve diğer konular üzerinde araştırmalar yapıyordu.

İskender'in yanı sıra bir çok soylu ailenin ocuğuna da ders veren Aristo, Mieza'da 'Orman Perilerinin Korusu' adında bir okul kurdu.

Aristo ve Büyük İskender'in bir araya gelmeleri, tarihteki en önemli birlikteliklerden biridir. ''Biri dünyayı elinde tutacak güç ve iradeye, diğeri ise dünyayı keşfedecek ve insan düşüncesinde yeni bir dünya yaratacak dehaya sahipti.''

Büyük saygı duyulan Aristo'ya, Kral II. Filip  de hürmet etti ve oğlunun eğitmeninin doğduğu, kısa bir süre önce savaşta yıkılan Stagira şehrini yeniden kurdu.

Büyük İskender'in Aristo'ya olan sevgisi ve hayranlığı öğrenciliğinden sonra da devam etti. '' Babama hayatımı borçluyum, Aristo'ya ise değerli bir hayat sürme bilgisini'' diyerek ona olan sevgisini dile getiren Büyük İskender, adamlarını onun emrine vererek dilediği gibi araştırma yapmasına olanak sağlamıştı. Hatta, Aristo'nun elde etmeye gücünün yetmeyeceği bir çok değerli el yazmasını ona sağlamıştı.

Büyük İskender Asya fethine çıktığı sırada, o çağda dünyanın kültür merkezi olan Atina'ya dönen Aristo, Lyceum adı verilen bir okul açtı. Çağın en büyük bilgesi olarak ün salmış olan Aristo'ya dünyanın dört bir yanından öğrenciler akın etmeye başladı.

Biyoloji, Aristo'nun çıkış noktasıydı. Felsefesi de bu sebeple gerçeklere ve bilime bağlı kaldı. Öğrencilerine, doğa içinde gezintilere çıkarak ders verir, doğadaki canlılar üzerinde geniş araştırmalar yapardı.

Büyük İskender'in Babil'de ölümü üzerine, koruma kalkanı üzerinden kalkan Aristo'yu dinden uzak olmakla suçladılar. Sokrates'in sonuna uğramamak için Atina'dan ayrılıp Chalcis adasına sığındı ve kısa zaman sonra M.Ö. 322'de burada hayatını kaybetti.

Aristo'nun felsefesi, Thomas Aquinas, Dante Alighieri, Herbert Spencer ve Johann Wolfgang von Goethe gibi bir çok büyük insanı etkilemiştir.

Ortaçağ'ın düşünce temeli olan skolastik sistemin kurucusu olmuş ve Hristiyanlığı olduğu kadar, Farabi, İbni Sina, İbni Ruşd gibi büyük İslamdüşünürlerini de derinden etkilenmiştir.

Birçok farklı alanda eser veren Aristo'nun, insanlığın düşünce tarihinde, ışık tutmadığı hiç bir alan yoktur.

Temel Eserleri

Mantık üzerine

Organon (Mantık üzerine bütün yazdıkları):

Kategoriler (Categoriae)

Yorum Üzerine (De Interpretatione)

Prior Analitik (Analytica Priora)

Posterior Analitik (Analytica Posteriora)

Bilimsel Eserleri

Fizik (Physica)

Ruh Üzerine (De Anima)

Hayvanların Tarihi (Historia Animalium)

Evrim Skalası,Evrim Basamakları,Doğa Cetveli (Scala Naturae)

Hayvanların Kısımları (De Partibus Animalium)

Hayvanların Gelişimi (De Incessu Animalium)

Küçük Doğal Şeyler (Parva Naturalia)

Hayvanların Hareketi (De Motu Animalium)

Hayvanların Oluşumu (De Generatione Animalium)

Mekanik (Mechanica)

Gökyüzü Üzerine (Mereorologia)

Metafizik

Metafizik (or Metaphysica)

Etik üzerine

Nicomakos'a Etik (Ethica Nicomachea)

Eudemos'a Etik (Ethica Eudemia)

Politika (Politica)

Estetik

Retorik (Ars Rhetorica)

Poetika (Ars Poetica)

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23