• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Antonio Stradivari kimdir?

Antonio Stradivari kimdir?

Antonio Stradivari

Stradivari, 1644 yılında İtalya, Cremona’da dünyaya geldi. Giuseppe Giulia Cesare Stradivari, Carlo Felice Stradivari, Giovanni Battista Stradivari adlarında 3 kardeşi vardı. Babasının adı Allessandro’dur.

Müzik aletleri yapımcısı olup, 18. yüzyılın Avrupa'da kendi konusunda en ünlü üreticisiydi. Keman yapımını yanına çırak olarak girdiği Nicolo Amati’den öğrendi. 1666 yılından başlayarak kendi imzasını taşıyan kemanlar yaptı. Yaşamı boyunca yaptığı çalgıların sayısının 1100’ü geçtiği söyleniyor. Bunların 512 tanesi keman olmak üzere 650 tanesi günümüze dek korunmuştur. İlk çalışmalarında hocasından öğrendiklerini yinelediyse de kısa zamanda kemana ses gücünü artıracak yenilikler ekleyerek ölçülerini en uygun düzeye getirdi. Keman biçiminde onun geliştirdiği oranlar ve köprü yapısı daha sonraları standart olarak kabul edildi.

Çoğunlukla köknar ağacından yaptığı kemanları usta işçilikleri, zarif görünümleri, kusursuz oranları ve bu özellierinin getirdiği ses güzellikleri ve gücüyle ünlüdür. Kemanlarında kullandığı verniğin bileşimi henüz çözülememiştir. Tahta seçiminden verniğin kalitesine dek her aşamada büyük bir özenle çalışılıyordu. Stradivari’nin keman yapımında kullandığı vernik hakkında değişik söylentiler var. Reçine, terebentin yağı ve etil alkolden birini kullanmış olma olasılığı yüksek. Bunlara başka bir madde ekleyip eklemediği bilinmiyor, Stradivariusların gizemi de buradan kaynaklanıyor.

Stradivari kemanları bugün de dünyada en çok aranan müzik aletlerinden biridir. Antonio Stradivari'nin kemanları günümüzde milyonlarca lira ediyor. Bu nedenle bir Stradivarius'a dokunabilen müzisyenler kendilerini son derece şanslı sayıyorlar. Müzisyen olmayanlar için belki bir anlamı yok ama, her ünlü ve zengin virtüözün gönlünde bir '' Stradivarius''satın almak yatıyor.

Antonio Stradivari, 1667 yılında Francesca Ferraboschi adlı bir dulla evlenmiş ve bu evlilikten 2 kız ve 4 de oğlu olmuştu. Bunlardan Omobono ve Francesco  adlarında iki oğlu baba mesleğini devam ettirdiler.

Antonio Stradivari, İkinci evliliğini 1699 yılında Antonietta Zambelli Costa ile yaptı. Bu evlilikten de 2 kız 4 erkek çocuğu oldu.

Antonio Stradivari, 18 Aralık 1737 tarihinde 93 yaşında İtalya, Cremona’da hayatını kaybetti.

Ölümünden sonra işini sürdürmek isteyen oğulları keman yapımında onun düzeyine ulaşamadı. Hayatının sonuna kadar her işini kendi yaptığından; oğullarına sadece ikinci derece işlerini verdi. Örneğin tahtanın kaba kesimini oğullarına yaptırır son işciliği her zaman kendi bitirirdi.

Antonio Stradivari 1644 yılında İtalya’da doğdu ve 1737 yılında ölümüne dek Cremona’daki kemancı dükkanında çalışmaya devam etti. 1700’lü ve 1800’lü yıllarda Cremona’daki keman üreticisi 3 büyük aileden biri Stradivari’ydi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23