• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Andrew Fletcher kimdir?

Andrew Fletcher kimdir?

Andrew Fletcher

Fletcher, 8 Temmuz 1961’de Nottingham, İngiltere’de doğdu. Ailesi, annesi Joy, babası John ve kardeşleri Susan, Karen ve Simon’dan oluşuyordu. “Boy Brigade” adlı bir kulübe üye olduktan sonra burada Depeche Mode’un kurucularından Vince Clarke’la tanıştı.

Kariyerine Vince Clarke’la birlikte çaldığı “Composition of Sound” adlı grubun basçısı olarak başladı ancak daha sonra grubun sintisayzır elemanı eksikliğini kapatma yoluna gitti."Composition of Sound”da şu anda Depeche Mode’un bir üyesi olan Martin Gore da bulunuyordu. Clarke, Gore ve Fletcher, Dave Gahan’ı da aralarına katarak Depeche Mode’u kurdu. Bu sırada grup üyeleri başka işlerde de çalışıyorlardı, Andrew Fletcher da sigortayla uğraşıyordu. İlk albümden sonra Clarke gruptan ayrıldı ve yerine Alan Wilder geldi. Fletcher, grupta hep geri planda kalan isim oldu, daha çok grubun organizasyonlarından sorumluydu. Müzisyen, Depeche Mode için hiç şarkı yazmadı. Bugüne kadar Depeche Mode’un finansal direktörü ve sözcüsü oldu. Grupla ilgili haberleri, albüm tanıtımlarını ve turne programlarını basınla paylaşan, hatta kontratları imzlayan isimdi.

Medya ve Depeche Mode hayranları tarafından gruba müzikal açıdan fazla katkıda bulunmamasıyla eleştirildi. Bunun nedenlerinden biri grubun ilk zamanlarında hiç öne çıkmamasıydı. Grubun “A Pain That I’m Used To”, “The Sinner In Me” videolarında bas çalarken görünüyordu. Bunun dışında hiç göz önünde olmadı. Tüm bunlara rağmen Andrew Fletcher, özellikle grup üyelerinin gözünde hep çok iyi bir müzisyen ve grubu bir arada tutan isim oldu.

Andrew Fletcher, 1984 yılında en sevdiği yemek olan “Toast Hawaii” adında bir solo albüm kaydetti. Albümdeki şarkıların hepsi yeniden yorumlamaydı ve öncü vokallerde Fletcher vardı. Hatta albümün kaydı esnasında piyano çalan Martin Gore ve Alan Wilder’dı, ayrıca albüm kapağının resmini de Wilder çekmişti. Fakat prodüktör Daniel Miller, albümün çıkması için ikna edilemedi. Müzisyen aynı zamanda vokaldeki yetersizliği yüzünden de eleştirildi ve kendisi Depeche Mode’un vokal yapmayan tek üyesi konumuna geldi. Konserlerde şarkı söylüyor gibi görünse de, genellikle mikrofonu kapalı oluyordu.

Fletcher, 16 Ocak 1993’te Grainne Mullan’la evlendi. İkili evlenmeden once, 25 Ağustos 1991 tarihinde Megan adlı kızları, 22 Haziran 1994’te ise Joseph adlı oğulları dünyaya geldi. Andrew Fletcher 1990lı yılların başında psikolojik anlamda sorunlar yaşadığı için bir süre hastanede kaldı ve gruba katkıda bulunamadı, turnelere katılamadı. Hastaneden çıktıktan sonra kendini ailesine adadı ve 1992’de Depeche Mode’a geri döndü. Ancak bu sırada grup çatırdamaya başladı. Dave Gahan’ın uyuşturucu, MartinGore’un alkol ve Fletcher’ın psikolojik problemleri, üyelerin arasını açtı. Fletcher’ın problemleri tekrar su yüzüne çıkınca, 1993-1994 Devotional turnesinde yerine Deryl Bemonte getirildi.

Andrew Fletcher, bu zor günlerinde kendini yeni projelere verdi. 2001 yılında, yeni yetenekleri keşfetmek adına “Toast Hawaii Records” adlı bir şirket kurdu. Ilk projesi “Client” adlı grubun operasyonel anlamda tüm işlerini üstlenmesi, hatta gruba DJ olarak da katkıda bulunmasıydı. 2004’te, Depeche Mode’un “Playing The Angel” albümüne konsantre olabilmek için projeye ara verdi.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23