• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Andrew Brunson kimdir?

FETÖ ve PKK'ya yardım suçundan 7 Ekim 2016'da tutuklan Pastör Andrew Brunson kimdir?

Andrew Brunson

Evanjelik Kilisesi'nin Türkiye'de pastörlük görevini yürüten Andrew Brunson, 3 Ocak 1968'de Black Mountain, Kuzey Karolina, ABD'de doğdu. Tam adı Andrew Craig Brunson'dır.

Akrabalarının çoğu misyoner olan Pastör Andrew Brunson, ailesindeki ilk papaz da değildir; 7 çocuklu Evanjelik misyoner bir ailenin en büyüğüdür. 

Eğitimini bir Hristiyan Üniversitesi olan Wheaton Koleji'nden mezun olarak tamamlamıştır.

Andrew Brunson ve eşi Türkiye'ye 1993 yılında, ilk çocukları doğduktan hemen sonra taşındı. Evanjelik Kilisesi'nin “World Witness” yani “Dünyanın Tanığı” misyonerlik kuruluşu onlara Türkiye’de görev verdi. World Witness, 100 yılı aşkın süredir, özellikle Müslüman ülkelerde misyonerlik faaliyeti yürütüyor.

Andrew Brunson, misyonerlik faaliyeti kapsamında 2010 yılında İzmir'deki Diriliş Kilisesi'ni kurdu. Evanjelizm mezhebine bağlı kilisenin yaklaşık 25 üyesi var.

Andrew Brunson, eşi Norine Brunson ile 1987 yılının ağustos ayında evlendi. Çiftin, isimleri Jordan, Blasie ve Jacqueline olan biri kız, üç çocukları var. Jordan ve Blasie Türkiye doğumlu. Hepsi Türk okullarında eğitim aldı. En büyükleri Jacqueline, geçen sene Kuzey Karolina Üniversitesi'nden mezun oldu. Aynı sene, babası hapisteyken Amerikalı bir askerle evlenip Furnari soyadını alan Jacqueline Texas'ta yaşıyor. Ortanca çocukları Jordan, Cornell Üniversitesi'nde eğitim görürken, en küçükleri Blaise ise lise eğitimi almaktadır.

Pastör Andrew Brunson, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan tasfiyeler kapsamında FETÖ ve PKK'ya yardım suçundan 7 Ekim 2016'da tutuklandı.

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ve firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" mesajı da dosyaya eklenmişti. Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un tutukluğu, 25 Temmuz 2018 tarihinde "sağlık sorunları" dikkate alınarak ev hapsine çevrildi.

Andrew Brunson, casusluk suçlamaları, gizli siyasi ve askeri bilgi edinme, anayasal düzeni yok etme ve Türk parlamentosunu devirmeye girişme ve silahlı terör örgütü üyeliği suçlarından yargılanıyor.

Andrew Brunson, 12 Ekim 2018'de İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen dördüncü duruşmasında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson hakkındaki ev hapsi kaldırılarak serbest bırakıldı. Brunson için yurtdışına çıkış yasağı da getirilmedi.

Brunson'a verilen 3 yıl 1 ay 15 günlük süre cezaevinde kaldığı süreye sayılan Pastör Andrew Brunson tahliye edildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23