• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ali Kemal kimdir?

Yazdığı yazılar sebebiyle birçok kesim tarafından büyük tepkiyle karşılanan Ali Kemal, Mustafa Kemal Atatürk yönetimine karşı çıkanlar arasında yer aldı.

Ali Kemal

1889 yılında İstanbul'da doğan Ali Kemal İstanbul'da Mülkiye Mektebi'nde eğitim gördü. Fransızca'yı daha iyi konuşabilmek için 1886'da Paris'e gitti. 1 yıl sonra da ülkesine geri döndü. Yazdığı yazılar sebebiyle hükümet tarafından Halep'e sürgün edildi. Burada kaldığı süre boyunca Halep İdadisi'nde Türk Dili ve Osmanlı Edebiyatı hocalığı yaptı. Fakat buradaki durgun hayata alışamayarak Paris'e giderek Jön Türkler grubuna katıldı. Meşrutiyet'in ilanıyla da yurda geri döndü. Bu dönemde İttihat ve Terakkicilere karşı ağır yazılar yazmaya başladı. Çevresinde bulunan insanlar ile sürekli kavga haline olan Ali Kemal kendisine yönelik baskılar sonucu Paris'e kaçmak durumunda kaldı.

Ülkesine tekrar döndüğünde Hürriyet ve İtilaf Fırkaları'na girerek Peyam gazetesini çıkarmaya başladı. Fakat 1. Dünya Savaş'nın başlaması üzerine gazetesini kapatmak zorunda kaldı. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte Mustafa Kemal Atatürk'e karşı çıkanlar arasında yer aldı. 10 Kasım 1922'de Teşkilat-ı Mahsusa grubuna bağlı birkaç kişi İstiklal Mahkemesi'ne çıkarılmak üzere kendisini Ankara'ya götüreceklerini beyan ettiler. Ancak İzmit bölge komutanı olan Nurettin Paşaya teslim edildi. Karakol'dan çıktığı bir sırada bir grup asker tarafından vahşi bir biçimde öldürülmüştür. Cenazesi başına bir mezartaşı veya herhangi bir işaret konulmadığından zamanla ortadan kaybolmuştur.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23