• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ali Karslı kimdir?

TÜRKSAT Gölbaşı Yerleşkesine yayınları kesmek için saldıran darbeci askerlere direnen Hukuk Müşavirliği personeli Ali Karslı, görev arkadaşı Tesis Sorumlusu Ahmet Özsoy ile aynı araç içerisinde şehit düştü.

Ali Karslı

Ali Karslı, 15 Temmuz gecesi olayların duyulması ile birlikte TÜRKSAT yerleşkesinde bulunan lojmanından akşam 22.00 sıralarında çıkarak darbecileri durdurmaya karar verdi. Olay akşamı Karslı henüz evdeyken bir helikopter TÜRKSAT binasını ve lojmanlarını taradı. Ali Karslı’nın eşi ve çocukları ateş seslerini duyunca korktukları için evden ayrılmasını istemediler. Karslı, darbecilerin TÜRKSAT binasını ele geçirme ihtimalini düşünerek görev yerine gitti.

15 Temmuz gecesi saldırılar başladığında Genel müdür yardımcısı, 3 kişiden güvenlik amaçlı bina çevresini teftiş etmesini istedi. Bu üç kişi, Güvenlik Şefi Serhat Derecik, Güvenlik Direktörü Ahmet Özsoy ve Hukuk Personeli olan Ali Karslı’ydı. Araç ile etrafı kolaçan eden Karslı, direksiyon koltuğundaydı.

Araba ile TÜRKSAT’ın etrafını dolaşan Ali Karslı ve arkadaşları giriş kapısındaki güvenlik kulübesinin ışıklarının kapalı olmasından şüphelendi.

Karanlıktaki darbecileri fark eden Karslı aracını cuntacı askerlerin üzerine sürdü. Darbeciler o anda içerisinde 3 görevlinin bulunduğu aracı taradı. Şoför koltuğunda bulunan Karslı, başına isabet eden kurşunla orada şehit oldu. Araç içerisindeki TÜRKSAT Güvenlik Direktörü Ahmet Özsoy’da Karslı ile birlikte şehit olurken, üçüncü kişi Güvenlik Şefi Serhat Derecik olaydan yaralı kurtuldu.

44 yaşındaki Şehit Ali Karslı, 17 Temmuz’da memleketi Çorum’da toprağa verildi.

Şehidin ismi, İstanbul Başakşehir’de bir ilkokula verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23