• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ali Han Kantemir kimdir?

Ali Han Kantemir Rusya topraklarında yaşayan müslüman halkların özgürlüğü için yürütülen mücadelede yer aldı. II. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Alman ordusunda Ruslar'a karşı mücadele etti.

Ali Han Kantemir

Ali Han Kantemir 9 Mayıs 1886 tarihinde Kafkasya'nın Kuzey Osetya bölgesinin Karaağaç köyünde doğdu. Vladikavkaz Lisesi'nde ve Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tahsil gördü. Öğrencilik yıllarında Rusya topraklarında yaşayan müslüman halkların özgürlüğü için yürütülen mücadeleye katıldı. Mezuniyeti'nin ardından Bakü'ye giderek avukatlık yapmaya başladı. 11 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti ile Osmanlı Devleti arasında bir dostluk ve yardım anlaşması imzalanmasında büyük rol oynadı.

Ayrıca kurulan yeni cumhuriyetin tanınması için Alman Hükümeti ile de görüşmelerde bulundu. Daha sonra İstanbul'a giderek burada bulunan Çerkes göçmen örgütlerinin desteğini aldı. 1919 yılında Ruslar'a karşı büyük bir mücadele başlatan Ali Han Kantemir, Kuzey Kafkasya'nın işgal edilmesi üzerine Gürcistan'a gitti. Bu bölgeninde ele geçirilmesi üzerine Türkiye'ye geçti. Bir süre Anadolu'nun farklı şehirlerinde çalışmalarda bulundu. Ancak yapılan baskılar sebebiyle Paris ve Berlin yerleşti. Burada Rusça, Fransızca, Almanca, İngilizce, Türkçe dillerinde yayın yapan Kafkasya dergisini çıkardı.

II. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine esir kamplarına getirilen Kafkas esirlerin kurtarılması için çalışmalar yaptı. Daha sonra Ahmed Nabi Magoma, General Kılıç Girey ve bazı arkadaşlarıyla birlikte Alman ordusunda Ruslar'a karşı mücadele etti. Savaş sonrasında Münih'e gelerek Kafkasya İstiklal Komitesi'ni kurdu.  Bunun yanında Problemns of the Peoples of the USSR dergisi yazı kurulu üyeliği ile Elmecelle dergisinin sorumlu müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ali Han Kantemir 16 Nisan 1963 tarihinde Münih'te hayatını kaybetti.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23