• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ali Anar kimdir?

Ali Anar 15 Temmuz gecesi olayların en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan Kazan’da darbeci askerlere engel olmaya çalışırken başından vurularak şehit oldu.

Ali Anar

15 Temmuz darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit olan Muhtar Ali Anar, olaylardan haberdar olur olmaz üzerine beyaz gömleğini giyindi. Köylüleri bir araya getiren Anar, ''Devleti savunmaya gidiyoruz. Hadi, benim araba dolu. Siz de arkadan toplanın gelin'' diyerek oğluyla beraber yol çıktı.

35 yaşında ve 6 çocuk babası olan Anar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine 15 yaşındaki oğlu ile köyden çıkarak olayların en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan Kazan’a geldi.

Belediye başkanlığında bulunan görevliler darbecilere karşı direnmek üzere toplanan halkın yarısını havaalanına, Anar’ın olduğu diğer grubu da TAİ’ye (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş) yönlendirdi.

Yanındaki kişilere ''Biz buraya şehit olmaya geldik'' diyen Anar, nizamiyenin önünde toplanan halkın dağılmaması üzerine ateş açan darbeciler tarafından kafasından vurularak şehit edildi. Anar, şehit olmadan önce birlikte geldiği oğlunu çatışmadan uzak tutmaya çalıştı.

Eşi ile sürekli telefonda konuşan Nuray Anar, en son TAİ’de olduğunu söylediğini ve ''Beni bir daha arama'' dediğini anlattı. Anar, "Oraya gittiler ama benim içime ateş düştü, durduğum yerde duramıyordum. Çocuğumu aradım, bana anne babamı ayağından vurmuşlar dedi. Paniklemeyeyim diye yalan söylemişler. Benim içime ateş düştü. Ondan sonra ben kendi abimi arayarak, Ali'ye kesin bir şey oldu' dedim. Sonra da şehadet haberini verdiler" dedi.

Şehit Ali Anar arkasında en küçüğü 4,5 en büyüğü 15 olan 6 çocuk bıraktı.

Şehidin eşi Nuray Anar, ''Çocuklarım her şeyin bilincinde o yüzden çok soru sormuyorlar. Eşimle, tüm şehitlerimizle gurur duyuyorum. Onlar bu ülkeyi bize bağışladılar. Ben 16 yıllık eşiyim bu durumda kendimi ona ve şehitlerimize borçlu hissediyorum. Her yaştan insanla anlaşırdı, çok iyi bir baba ve eşti. Bizi kimseye muhtaç etmedi. Gülen hakkında çok tepkiliydi, vatanını milletini seven insan ülkesinde yaşar ‘Bunlar benim vatanıma bir şey yapsa benim çocuklarım torunlarım nerede kalacak. Suriye’den kötü durumda oluruz’ derdi. Cumhurbaşkanımız hakkında da ‘böyle imanı yüksek lider bulunur mu?’ der mücadelesini verirdi'' dedi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23