• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Alexis Bledel kimdir?

Aktris Alexis Bledel kimdir?

Alexis Bledel

Kimberly Alexis Bledel, 16 eylül 1981 yılında Arjantin’li Martin Bledel ve Meksika’lı Nanette Blake’in kızı olarak Houston, Texas’ta dünyaya geldi. İngilizce’yi okula başlayınca öğrendi. 8 yaşındayken utangaçlığını üzerinden atması annesinin teşvikiyle şehir tiyatrosunda oynamaya başlayan Alexis, Our Town , The Wizard of Oz ve Aladdin gibi yapımlarda yer aldı.

Houston’daki St. Agnes Academy’ye başlamadan önce 14 yaşındayken bir süre yerel bir mağazada modellik yapan ve liseye giderken de modellik kariyerine devam eden Alexis, aynı zamanda Tokyo, Milan, New York ve Los Angeles gibi merkezlere seyahat etti. Page Parkes Modellik ve Oyunculuk Merkezi’nde eğitim aldıktan sonra 1 yıl kadar New York Üniversitesi’ne bağlı Tish Sanat Okulu’na devam etti.

2000 baharında Los Angeles’da katıldığı deneme çekimlerinin ardından, Gilmore Girls adlı dizide oynaması için seçildi ve televizyon kariyeri başlamış oldu. Bekar anne Lorelai Victoria Gilmore’un kızı Lorelai Leigh ‘Rory’ Gilmore karakterini canlandıran Alexis Bledel, bu rolüyle birçok tv ödülünün de sahibi oldu. Dizinin birinci sezonunda karakterinin aşırı kahve içmesinden dolayı zamanla bundan usanan Alexis, dizide Rory kahve içtiği zaman, artık çay yada kola içmeye başladı ve rolüyle ilgili şunları söyledi:

Gillmore Girls’de oynamaya devam ettiği süre içerisinde, Tuck Everlasting (2002-Winifred 'Winnie' Foster rolünde), DysEnchanted (2004-Goldilocks rolünde), Bride & Prejudice (2004-Georgina "Georgie" Darcy rolünde), The Orphan King (2005-Dylan rolünde) ve The Sisterhood of the Traveling Pants (2005-Lena rolünde) filmlerinde rol aldı.

Yine 2005 yılında ses getiren Bruce Willis, Benicio Del Toro, Jessica Alba ve Brittany Murphy'nin başrollerinde oynadığı Robert Rodrigezfilmi Sin City’de ‘Becky’ karakterini canlandırdı. Genelde siyah beyaz olan ancak bazı bölgelerin renklendirildiği filmde Rodrigez, Alexis’in gözlerini çok etkileyici buldu ve böylece Becky karakteri, gözlerinin mavi rengini korudu.

Amerikan ska punk grubu Less Than Jake’in 2003 yılındaki Anthem albümünün She’s Gonna Break Soon şarkısının klibinde de oynayan Alexis, son olarak 2006yapımı I'm Reed Fish adlı filmde Kate Peterson karakterini canlandırdı.

2002 yılında Teen People's magazine ‘Hottest Stars Under 25’ listesinde yer alan Bledel, Maxim Magazine’in Hot 100 of 2005 listesinde 87. sırada yer aldı.

Gilmore Girls’deki rol arkadaşı Milo Ventimiglia ile 2006 baharında ayrılmalarından önce, 3.5 yıllık bir birliktelik yaşayan Alexis’in, Sophie adında Malta Chihuahua cinsi bir köpeği var. Alexis, halen 7. sezonu sürmekte olan Gilmore Girls’de oynamaya devam ediyor ve Los Angeles’da yaşıyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23