• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Albrecht Dürer kimdir?

Ressam Albrecht Dürer kimdir?

Albrecht Dürer

Albrecht Dürer, Nürnberg’de 1471 yılında dünyaya geldi. Dürer bir süre babasının dükkanında çizim işlerinde çalıştı. Daha sonra Nürnbergli ressam Michael Wolgemut’un atölyesinde resim dersleri aldı. 1490 yılında ilk yağlıboyası olan babasının portresini tamamladı. 1492 yılında Basel’de tahta baskı atölyesinde çalıştı.

Terence’nin komedilerini, Chavalier de la Tour Landry’nin genç bir kızın eğitimini konu alan yapıtını resimledi.

1494 yılında doğduğu kentte mızmız bir kadın olan Agnes Frey’le evlendi. İlkin Tiziano Vecellio ve Giorgione ile tanıştı Venedik’de daha sonra Hollanda olmak üzere birçok şehre geziler düzenledi.

İkinci kez gittiği İtalya’da iki sene kaldı ve orada Giovanni Bellini ile tanıştı. Dönüşünde matematik, geometri, Latince ve edebiyat gibi konularda bilgisin, çoğalttı.

1512 yılında imparator I. Maximilian (Kutsal Roma İmparatoru)’a saray ressamı olarak atandı. Çeşitli dekorasyon uygulamaları yapan Dürer’in saray ressamlığı Şarlken/ (V. Karl)’ın döneminde de sürdü.

1513-1514 senelerinde bakır oymabaskılarının en ünlüleri olan “Şövalye, Ölüm ve Şeytan”, “Aziz Hieronymus Çalışma Odasında” ve “Melankoli I”i yarattı.

1515 yılında ünlü Yüksek Rönesans ressamı Raffaello Santi ile Dürer çalışmalarını birbirlerine göndermeye başladı.

1520 temmuzunda eşiyle birlikte Felemenk’te geziye çıktı. Alman sanatının önde gelen isimlerinden Matthias Grünewald’a bazı oyma baskılarını armağan etti.

Felemenk resim okulunun ustalarıyla tanıştı. 1521 yılında ziyaret ettiği Brugge ve Gent’de 15.yüzyılın Flaman ustalarının yapıtlarını gördü.

Aynı senenin temmuz ayı eşiyle birlikte Nürnberg’e döndü. Sağlığı da bozulmaya başlayan sanatçı son senelerini kuramsal ve bilimsel yazılarla kitap resimlerine ayırdı.

Nürnberg’de 1528 yılında hayatını kaybeden ünlü sanatçı Yuhanna Mezarlığına gömüldü

Önemli Yapıtları: On bir Hristiyanın Katledilmesi, Dört Büyücü, Doktor Rüyası, Bir Kadını Taşıyan Deniz Canavarı, Babil’in Büyük Fahişesi, Adem ile Havva, Müneccim Kralların, Tapınması, Genç İsa Doktorlar Arasında, Gül Çelenkler Şenliği, Kutsal Üçlünün Tapınması.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23