• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Akif Kapaklı kimdir?

Bir süredir okuduğu Kur'an hatmini tamamladıktan sonra Beştepe’ye giden Akif Kapaklı, tankların önünde tek başına direndiği sırada Jandarma Genel Komutanlığı yakınına atılan bombayla şehit oldu.

Akif Kapaklı

Çorum Sungur’da bir dönem Anavatan Parti’si ilçe başkanlığı yapan Akif Kapaklı, 1999 seçimlerinde milletvekili adayı olmuştu. 63 yaşında ve 7 çocuk sahibi olan Kapaklı, 15 Temmuz darbe girişimini oğlunun haber vermesi ile öğrendi.

“Son cüzümü okuduktan sonra bakarım haberlere” diyen ve hatmini tamamlayıp duasını ettikten sonra meydanlara inen Akif Kapaklı, oğluna, “Arabanın benzin deposunu full dolduralım, belki çok yere gideriz” diyerek yola çıktı.

Saat 00.01 sıralarında Jandarma Genel Komutanlığı yakınındaki kavşağa atılan bombayla yaralanan Akif Kapaklı’nın saldırı sonucu sol tarafı parçalandı. Kapaklı’nın vurulduğu anda oğlu Faruk da yanındaydı. Yaralı oğluyla birlikte hastaneye kaldırıldığı anlarda şuuru yerinde olan Akif Kapaklı, “Ben herkese hakkımı helal ediyorum benim adıma herkesten helallik isteyin” diyerek şehadet getirdi. Hastanede ameliyata alınan Kapaklı burada şehit oldu.

OĞLU GAZİ KENDİSİ ŞEHİT

Babasının 17 Temmuz günü düzenlenen cenaze törenine tekerlekli sandalye ile katılan oğlu Ömer Faruk Kapaklı, saldırı gecesi vücudunun 4 yerine isabet eden ve çıkarılamayan şarapnel parçaları ile yaşamını devam ettirmek zorunda kaldı. Babasının şehit olduğu patlamada gazi olan Kapaklı, darbe girişiminin yaşandığı gece babası ile önce Etimesgut Belediyesine, ardından da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiklerini anlattı.

Ömer Faruk Kapaklı, babasının tankın üzerinde bulunan askerlerle münakaşaya girerek, "Benim askerim bana mı ateş edecek? Bu ülke size ne yaptı?" gibi sözler sarf ettiğini dile getirdi. O gece yaşananları aktaran Ömer Faruk Kapaklı, ''Hastanede ameliyata girene kadar bilinci açıktı. Yolda giderken bana Sakın isyan etme, benden herkese selam söyle. Hakkım herkese helal. Onlardan benim adıma helallik iste'' dedi.

Kapaklı ''Gidene kadar kelime-i şehadet getirdi. Ben de yaralanmışım ama o anın sıcaklığı ile hiç farkında değildim. Babamı da beni de ameliyata aldılar. Ameliyattan çıktığımda da vefat haberini aldım" şeklinde konuştu.

63 yaşındaki emekli Akif Kapaklı, 17 Temmuz günü memleketi Çorum’da defnedildi.

Şehit Akif Kapaklı’nın ismi memleketi Çorum Sungurlu’da mesleki ve teknik Anadolu lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23