• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ahmet Vefik Alp kimdir?

31 Mayıs 1948 tarihinde İstanbul Kadıköy'de doğan Ahmet Vefik Alp, Saint Joseph Fransız Lisesi ve Robert Koleji'nde öğrenim gördü. Bunun yanında Uluslararası Mimarlık Akademisi'nde profesör olarak görev yaptı.

Ahmet Vefik Alp

Ahmet Vefik Alp 31 Mayıs 1948 tarihinde İstanbul Kadıköy'de doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi'nde öğrenim gördü. Robert Koleji İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Bunun yanında İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerini öğrendi. Mezuniyeti'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi'nde asistan olarak çalışma hayatına başladı. Bu dönemde hazırladığı projeler ile büyük beğeni topladı. Bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri'ne eğitim için gönderildi. 

Daha sonra 1982'de Çevre Tasarımı Fakültesi'nin kuruluş çalışmalarına katılmak üzere Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi'ne davet edilen Alp, burada yedi yıl boyunca öğrencilere dersler verdi. 1989 yılında Uluslararası Mimarlık Akademisi'nde profesörlüğe yükselmiştir. Projeleriyle pek çok ödül kazanan Ahmet Vefik Alp, Osmanlı Devleti'nin Arap Yarımadası ve Basra bölgesindeki mimari eserlerinin araştırılmasında da görev aldı. Bunun yanında İsviçre ile Japonya'ya da giderek çalışmalarda bulundu. Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi'nde Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yapmıştır. Ayrıca MHP'li belediye başkanlarının oluşturduğu Yerel Yönetim Birimleri Derneği'nin başkanlık görevini de yürütmüştür.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23