• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ahmet Lokurlu kimdir?

Mühendis Ahmet Lokurlu kimdir?

Ahmet Lokurlu

Ahmet Lokurlu, 1963 yılında Kars’da dünyaya geldi. Hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da geçirdi. 1987 yılında Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu. 1993 yılında Almanya Essen Üniversitesi'nde Enerji ve Proses Mühendisliği Bölümü'nü tamamladı. Bu arada da Rusya Bilimler Akademisi'nde bir yıl çeşitli araştırmalar yaptı. 1996 yılında Almanya'da Aachen Teknik Üniversitesi'nde endüstri mühendisliği mastırını tamamladı. 1998 yılında Essen Üniversitesi'nde yakıt hücreleri konusunda doktorasını yaptı. 

1998'den beri Almanya’dalich Araştırma Merkezi'nde çalışmaktadır. Almanya’da geçirdiği üniversite yılları sırasında tasarladığı teknoloji sayesinde güneş enerjisini kullanıldığı soğutma sistemleri icat eden ve daha sonra bu alanda faaliyet gösteren bir firma kuran Akademisyen-İş adamı Ahmet Lokurlu, 13 sene içinde dünyanın 7 ülkesinde 13 güneş parkı kurdu.

Uzun yıllardan beri Almanya’da yaşayan Lokurlu, Almanya’da Üniversitede enerji ve proses, endüstri, makine mühendislikleri alanlarında eğitim aldı.

Ahmet Lokurlu, 1993 yazında Türkiye’de tatil yaparken güneşte fazla kalıp vücudunda yanıkların oluşmasıyla aklına fikirker gelir. Aklına gelen ilk soru “tükenmeyen enerji kaynağı güneşin, enerjisini dönüştürerek soğutmada kullanabilmek mümkün mü?” olur.

Başlangıçta sistem üzerinde hobi olarak çalışan Lokurlu, çalışmalarına 1993 yılında başlayarak 1998 yılında çalışan bir sistem icat etti.

1999 yılında Merkezi Almanya’da Aachen şehri yakınlarında Solitem şirketini kurar ve kendi şirketi bünyesin dünya genelinde bütün insanlığa sunmak için çevreyi koruyan ve insanlığa kazanç getiren bir teknoloji geliştirir. SOLITEM’in diğer ayağı da Türkiye’dedir. Şirket yüksek uzmanlık gerektiren know-how’ını kendi güncel buluşlarıyla kuvvetlendirerek çevre dostu enerji tedarik sistemlerinin geliştirilmesi alanında dünya lideri oldu.

SOLİTEM, yüksek sıcaklıklarda güneş enerji teknolojisinin, bina ve fabrikaların mevcut enerji sistemine entegrasyonunu sağlar.

SOLITEM kendi geliştirdiği ve patentini aldığı güneş enerjisi kullanan soğurmalı soğutma ünitesi ile çalışan enerji tedarik sistemleri ile dışarının sıcaklığını kontrol ederek çalışan bina iklimlendirme sistemleri kurar. Bu sistemler zararlı emisyonların azaltılmasında sıra dışı bir avantaj sunarken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar. Almanya ve Türkiye dışında KKTC, Ürdün, Fas, İtalya, Meksika’da da sistem kurdu.

“Çevrecilik Oscarı” olarak tanımlanan Dünya Enerji Ödülü’ne layık görülen Dr. Lokurlu, ödülünü dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın elinden aldı.

Dünya kamuoyunda büyük ilgi gören sistem bunun yanı sıra Avrupa Güneş Enerjisi Ödülü, Dünya Küresel Enerji Ödülü, Küresel 100 Eco-Tech Ödülü, Harikalar Dünyası Ödülü gibi birçok ödüle de layık görüldü. Lokurlu ayrıca 2005 yılında Almanya’nın ‘en yaratıcı kişisi’ unvanip oldu.

Ahmet Lokurlu, evlidir ve bir çoçuk babasıdır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23