• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ahmet Kocabay kimdir?

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı meydanlara koşan ve rütbeli askerleri boğazına bıçak dayayarak durduran Ahmet Kocabay, cuntacı askerler tarafından vurularak şehit edildi.

Ahmet Kocabay

Ahmet Kocabay, darbe girişimini haber alır almaz arkadaşlarıyla birlikte sokağa çıktı. Esenler Atışalanı’nda insanları ezerek öldüren tankın üzerine çıkan Kocabay, rütbeli askerin boğazına bıçağı dayayarak darbecileri durdurdu.

Yaşanan olayların şoku ile halkın etraftan dağılmasını fırsat bilen darbeci askerler tankla hızla olay yerinen kaçtı. Hareket halinde bulunan tankın üzerinde kalan Ahmet Kocabay, İSTOÇ’a kadar bu şekilde geldi. Orada bulunan bir diğer darbeci asker tarafından açılan ateş sonucu karaciğerinden vurulan Kocabay, tankın üzerinden düştü. Oto marketin güvenlik görevlileri tarafından alınan Kocabay, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'ne götürüldü. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü.

Şehit olduğu haberi 17 Temmuz’da ailesine ulaştırılan 31 yaşındaki 1 çocuk babası Kocabay, cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'ne defnedildi.

Şehit Ahmet Kocabay, iki yıl bir kafeyi işlettikten sonra tekstil işine başlamıştı. Vatanına bağlı bir insan olarak tanınan Kocabay, 15 Temmuz öncesi etrafındakilere, “Bana bir şey olursa aileme sahip çıkın” demişti. Şehidin 1,5 yaşında bir kızı vardı.

Ahmet Kocabay ismi, İstanbul Esenyurt’ta bir imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23