• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Adil Büyükcengiz kimdir?

15 Temmuz darbe gecesi en çok kan dökülen yerlerden biri olan Saraçhane’de sırtından vurularak şehit düşen Adil Büyükcengiz, kendisini eve dönmesi için ikna etmeye çalışan eşine ve kızına, “Vatanı bu hainlere mi bırakacağız” diyerek karşılık vermişti.

Adil Büyükcengiz

52 yaşında ve 3 kız çocuk babası olan Adil Büyükcengiz, darbe girişiminin yaşandığı gece ziyarete gittiği annesinde kalmayı planlıyordu. Büyükcengiz, televizyon izlediği sırada darbe kalkışmasını öğrendi.

00.30 sıralarında eşi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Adil Büyükcengiz, eşi Aysel Büyükcengiz’in, “Olay tehlikeli bir boyuta gidiyor, asker ateş açıyor” diyerek gitmesini engellemeye çalışmasına rağmen, “Vatanı bu hainlere mi bırakacağız” karşılığını verdi. Kızı da babasını gitmemesi için razı etmeye çalıştı ancak Büyükcengiz kararlından dönmeyerek telefonu kapatıp Saraçhane’ye gitti.

Eşinin gece annesinin yanına döndüğünü düşünen Aysel Büyükcengiz ve çocukları Saat 05:00’e kadar gelişmeleri takip etti. Sabah 10:30’da eşini arayan Aysel Büyükcengiz; “Aradım açmadı. Normalde yaptığı bir şey değildi. İş yerini de aradım açmadı. Daha sonra hissettim bir şeyler olduğunu karakolları aramaya başladım. Vatan caddesindeki emniyete gittim. O sırada telefonunu da sürekli arıyordum en son birisi açtı” dedi.

Eşinin telefonun başka birisi tarafından açıldığını anlatan Aysel Büyükcengiz, bu kişinin Adil Büyükcengiz’in gece yanında vurulduğunu, arabaya taşınırken telefonunu düşürdüğünü söyledi. Eşinin yaralandığını öğrenen Aysel Büyükcengiz, Avrupa Yakası’ndaki bütün hastaneleri akşam 20:30’a kadar aradıklarını ancak bir sonuca ulaşamayınca son olarak Adli Tıp’a gittiklerini ve orada şehit edilen Adil Büyükcengiz’in naaşını bulduklarını anlattı.

Aysel Büyükcengiz, 20 yıllık evliliklerinden, 16 yaşında Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde, 18 yaşında Pilot Eğitimi Okulu’nda ve 20 yaşında Koç Ünversitesi İşletme Bölümü’nde okuyan 3 kız çocukları olduğunu anlattı.

15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından sırtından vurulan Büyükcengiz, Zeytinburnu Yenidoğan Camisi'de kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'ne defnedildi. Şehidin ismi, İstanbul Pendik’te bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23